Web zprávy

Vláda znehodnotila semafor, je to chaos, kritizují politici nová opatření


Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve středu oznámil, že od čtvrtka bude povinné nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé České republice. Podle šéfa komunistů Vojtěcha Filipa to ale odporuje principu vládního semaforu, který má rozlišovat české okresy podle hrozby nákazy.

Roušky budou v uzavřených prostorech v celém Česku. Na podrobnosti se čeká

Piráti považují roušky za nejsnazší možnost, jak omezit šíření viru, napsal poslanec Petr Třešňák. „Nejjednodušší vládní nařízení by bylo – noste roušky všude, kde nemůžete dodržet sociální distanc. Ty neskutečné stohy podmínek, které si tam vláda navymýšlí, jsou pak jen živnou půdou pro lidovou tvořivost,“ uvedl. Nemělo by se podle něj jednat o nařízení, ale doporučení.

Kabinet by podle něj měl také prostřednictvím dat ukázat, jak vážná je situace. „Jaký efekt očekává od roušek a jak tímto opatřením chráníme naše ohrožené spoluobčany,“ vysvětlil Třešňák. Kabinet se podle něj už ztrapnil a „po tanečcích a neustále se měnících opatřeních“ ztratil důvěru občanů z počátku pandemie.

„Vidíme, jak vláda a pan premiér podcenili navýšení trasovací kapacity v krajských hygienických stanicích. Příprava na podzimní vlnu nám nyní chybí a už nepůjde dohnat,“ řekl.

Místopředseda ODS Martin Kupka řekl, že kabinet svým podivným rozhodováním a popíráním sebe sama narušil důvěru veřejnosti v opatření. „Pro veřejnost je velmi špatná zpráva, jak se vyjádření vlády a její rozhodnutí mění. V jednom okamžiku ministr vyhlásil, že se roušky budou nosit, pak vystoupil premiér a řekl, že žádná plošná opatření nebudou. A teď přicházejí plošné opatření,“ uvedl. Statistiky vývoje koronavirové epidemie v Česku podle něj ukazují, že je třeba dělat jasné kroky.

Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka nové opatření hodnotí kladně, přišlo ale podle něj pozdě. Postrádá taky podporu občanů, při které by zajistil kvalitní respirátory a ochranné pomůcky pro ohrožené skupiny. „Zde by měl stát poskytovat systematicky ochranné pomůcky zdarma a po dobu těchto opatření! Opatření měla přijít dříve, čísla nakažených jsou obrovská,“ dodal.

Bývalý šéf lidovců Marek Výborný se pak na twitteru ptá, k čemu má Česko semafor, když zavádí plošná opatření. Na stejnou věc upozornil i šéf KSČM Filip. „Odporuje to principu semaforu. V celé zemi se situace nezhoršuje, tedy nemá být plošné řešení,“ napsal Filip.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že bohužel pokračují zmatky. „Víc než půl roku po začátku epidemie u nás jsou naprosto neakceptovatelné. Ani premiér, ani ministr zdravotnictví nezveřejňují potřebné kompletní informace, které je k rozhodnutím vedou. Proto apelujeme na vládu, ať okopíruje a zrealizuje naše návrhy,“ napsala Adamová. 

Rychlost šíření viru opět překonala rekord. Přibylo 1 164 nakažených

Strana ve středu představila osm návrhů opatření, mimo jiné by měl kabinet zajistit dostupné a rychlé testování pro všechny a pravidelné dodávky roušek či respirátorů pro ohrožené skupiny.

Šéf STAN Vít Rakušan mluví o vládě zmatku, alibismu a bezprostředního rizika pro lidi. „Tohle je promyšlený postup po půl roce s covidem-19 v zádech? Kde jsou modely, predikce, promyšlené kroky? Chybí klid a důslednost v rozhodování, přímost a jasnost v informování, odbornost v argumentaci,“ napsal Rakušan ČTK.  Kabinet podle něj jen zvyšuje nejistotu, paniku a neklid. „Jedná hloupě a nebezpečně, zcela nekompetentní ministr (zdravotnictví) je udržován z politické vůle velkého šéfa ve své funkci,“ dodal.

Zmatek a nejastnosti, kritizuje Hospodářská komora

Své výhrady k novým opatřením má i prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Podotkl, že s ohledem na prudký nárůst počtu nemocných rozumí tomu, že vláda přistupuje k dalším opatřením. Problémem ale podle něj je, jak překotně jsou zaváděna.

„Není možné, aby ministr zdravotnictví na Twitteru zveřejnil informaci o tom, že se plošně zavede nová povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorech, aniž by byla zároveň zveřejněna jasná pravidla pro realizaci tohoto opatření v provozech,“ myslí si Dlouhý, podle nějž takový postup vyvolává zmatek a nejasnosti.

„Plošný přístup znovu popírá ujištění veřejnosti v tom, že případná zpřísňování protiepidemiologických pravidel budou realizována na základě mapy a semaforu,“ uzavírá Dlouhý za Hospodářskou komoru.

Také přečtěte

Poslanci odklepli pandemický zákon v senátní verzi

„Návrh považuji za přínosný a mohu s ním souhlasit,“ uvedl ministr na plénu Sněmovny. Senát …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště