Web zprávy

Vojáci se zapojili do obnovy lesů po kalamitách

Vyplývá to z aktuální dohody náčelníka Generálního štábu Armády ČR Aleše Opaty a ředitele Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Petra Krále.

„Chceme přispět ke zlepšení životního prostředí v zemi a pomoci našim partnerům z Vojenských lesů co nejrychleji obnovit stav přírody po rozsáhlých kalamitách z minulých let. Vojenské újezdy nejsou jen prostorem pro výcvik armády. Díky tomu, že se jim po desetiletí vyhýbal intenzivní civilizační rozvoj, jsou také domovem celé řady vzácných živočišných i rostlinných druhů, lokalitami, které patří k nejvzácnějším přírodním celkům. Armáda si to uvědomuje a chce tímto krokem převzít spoluzodpovědnost za obnovu vzácné symbiózy vojska a přírody,“ uvedl Opata.

Vojenské lesy a statky iniciativu armády vítají s tím, že nasazení vojáků bude pro ně mít i další přínosy, než je úspora nákladů na zalesnění, které v posledních letech kvůli kalamitě ročně stoupají do stamilionových částek.

„Jde o fyzicky zdatné brigádníky, které můžeme využít k obnově lesních porostů v komplikovanějších podmínkách, kde například není možné nasadit strojovou techniku,“ řekl Právu ředitel divize VLS Lipník nad Bečvou Jaroslav Nerad. „Stromů v posledních letech extrémně ubylo. Jsou tady velké planiny. Je potřeba les navrátit do původního stavu,“ řekl Právu v sobotu příslušník 73. tankového praporu Milan Valouch, který dorazil na Libavou s dvouletým synem z Litovle.

„Jsme tady nejen proto, abychom přispěli k obnově lesa, ale občas tanky nějaké stromy přejedeme, takže to bereme jako náš vnitřní dluh,“ přidal svůj pohled velitel zmíněného praporu Vít Ducháček. Zdůraznil přitom, že na výsadbě a obnově lesů se vojáci nepodílejí na úkor výcviku, ale výhradně dobrovolně.

Za víkend na Libavé vysadili zhruba 7000 tisíc stromků, a to buků, javorů, modřínů a v menší míře i smrků. VSL tam na podzim plánují celkem vysadit okolo jednoho milionu sazenic na 130 hektarech. Za celý letošní rok zalesní 730 hektarů, což je přijde na 67 milionů korun.

„Za posledních pět let jsme vysadili 44 milionů sazenic na 7000 hektarech. Rekordní výsadba byla loni, kdy jsme vysadili 13 milionů sazenic. Lesy jsou tady nyní druhově pestré a měly by lépe odolávat výkyvům počasí,“ dodal Nerad.

Také přečtěte

Mladík jel Prahou rychlostí 250km/h, jiní zase v Praze driftují

„Za pět minut u tesca.“ Spousta z nás si jistě pamatuje na slova dvou dívek, které …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště