Web zprávy

Vojtěch má negativní test, ale je v karanténě. Covid se potvrdil u Rážové


„Mohu to potvrdit. Paní hlavní hygienička má pozitivní test na covid-19,“ potvrdila iDNES.cz informaci mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Podle ní hygienici dohledávají lidi, kteří byli s hlavní hygieničkou v delším a bližším kontaktu. Ministerstvo přijímá opatření. 

Rážová je nyní v domácí izolaci, podle mluvčí ministerstva pocítila příznaky onemocnění, proto se nechala otestovat. Hlavní hygienička má příznaky chřipky bez teploty.

Kvůli Rážové jde do domácí karantény ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který na Twitteru ve středu večer informoval, že jeho test na covid-19 je negativní. Přesto se rozhodl zůstat v karanténě.

Část pracovníků ministerstva bude kvůli prevenci pracovat z domova. Vojtěch ve středu zrušil svůj program v Karlovarském kraji, sdělil ČTK krajský úřad

Testy podstoupí lidé, kteří strávili s hlavní hygieničkou víc než 15 minut. To se týká tedy jen samotného ministra a dalších pracovníků resortu, ale například i Babiše.

Babiše chránil respirátor FFP2

Rážová se v úterý setkala také s premiérem Andrejem Babišem. „Paní hlavní hygienička Rážová – seděli jsme tady dnes asi dvě hodiny celý tým i ministr zdravotnictví tady byl. Není to tak, jak to bylo interpretováno,“ řekl premiér v úterním rozhovoru pro Radiožurnál. 

Ministr Havlíček má negativní test na covid. Zůstává v preventivní karanténě

Podle Babiše mu a ani dalším lidem z úřadu vlády, kteří se účastnili schůzky s Rážovou, karanténa nehrozí. Premiér ČTK řekl, že podle rozhodnutí ředitelky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové se jich žádná omezení týkat nebudou, protože při jednání seděli v dostatečné vzdálenosti a dodrželi další preventivní opatření. Babiš svůj další program nemění.

Babiš uvedl, že ho Jágrová ve středu dopoledne kontaktovala. „Já nosím téměř všude respirátor FFP2, v místnosti bylo větráno, byly tam vysoké stropy,“ řekl. V místnosti je podle něj navíc až čtyřmetrový rozestup mezi řadou stolů, u kterých sedí zástupci Strakovy akademie a ostatní hosté. „Na základě toho paní Jágrová říká, že nemusíme do karantény jít, nemáme žádné rozhodnutí hygieny, že bychom se měli omezovat,“ dodal premiér.

Do karantény naopak nastoupil podle Babiše ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Hygiena rozhodne o karanténách

Trasování kontaktů je nyní v režii Hygienické stanice hlavního města Prahy. Trasování se týká například i novinářů, kteří byli na úterní tiskové konferenci k představení eRoušky 2.0. 

Podruhé přes pět set. Testy v úterý odhalily 503 nakažených, zatím nejvíc

„Hygienická stanice hlavního města Prahy, jako místně a věcně příslušný orgán ochrany veřejného zdraví v Praze, může potvrdit výskyt covid-19 pozitivního případu na ministerstvu zdravotnictví. Laboratorní výsledek HSHMP obdržela v ranních hodinách dnešního dne a ihned zahájila příslušné epidemiologické šetření,“ uvedl na stránkách její mluvčí Zbyněk Boublík. Další informace orgán poskytne v průběhu středy.

Podle Boublíka je cílem hygieniků dohledat maximální množství lidí a posoudit, zda byli s pacientem „v epidemiologicky významném kontaktu“. Poté se rozhodne o postupu, testech a karanténách.

Vláda bude ve středu jednat o jednorázovém příspěvku důchodcům, kabinet se však sejde pouze formou videokonference. Mluvčí vlády Jana Adamcová nicméně odmítla, že by to souviselo s nákazou Rážové. „Takto byla schůze naplánovaná už včera, o hlavní hygieničce jsme se to dozvěděli až dnes,“ sdělila ve středu portálu iDNES.cz. Důvodem podle ní může být, aby se ministři zbytečně nescházeli osobně, když je na programu schůze jen jeden bod.

Havlíček v karanténě

V karanténě je také ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček. Jeho test na covid-19 byl negativní. Do karantény se dostal kvůli tomu, že se minulý týden náhodně potkal na jednom ze svých ministerstev s vytrasovaným člověkem, který se nakazil koronavirem.

Kvůli nemocné Šlechtové je v karanténě už třináct poslanců

„Vzhledem k tomu, že jsme se krátce, byť na distanc viděli, nastoupil jsem po dohodě s hygieniky do řádné karantény,“ uvedl v úterý pro iDNES.cz.

Koronavirus se nedávno potvrdil v Poslanecké sněmovně, pozitivně byla testovaná bývalá ministryně obrany a pro místní rozvoj Karla Šlechtová. V karanténě je podle informací z minulého týdne 13 poslanců. Vedení Sněmovny se rozhodlo zajistit dezinfekci jednacího sálu a dalších prostor. Nejbližší řádná schůze dolní komory má začít 15. září.

Z politiků se v březnu nakazil koronavirem například senátor ODS Pavel Karpíšek, pozitivní test měl v dubnu též tehdejší plzeňský hejtman za ČSSD Josef Bernard, který nyní vede kandidátku hnutí Starostové a nezávislí pro krajské volby, a v červnu také náměstek pražského primátora Petr Hlubuček.

Aktuálně nemocných je nyní 6 576. Za úterý přibylo v České republice 503 nakažených, což je podle údajů ministerstva zdravotnictví prakticky stejný počet jako dosavadní rekord z 21. srpna. Celkem je v nemocnicích hospitalizovaných 166 lidí.

Rážová se v polovině srpna vyjadřovala ke koronavirové situaci na školách: Také přečtěte

Farář, kterého biskupství řešilo pro nevhodné chování, rezignoval

Kongregace pro nauku víry konstatovala, že se nejednalo o delikt sexuálního zneužití nezletilých. Případ proto také …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *