Web zprávy

Volby 2020 | Senátní volby skončily, účast byla nízká

14:00 – Uzavřely se volební místnosti a začalo sčítání hlasů.

Zhruba 2,8 milionu voličů mělo možnost rozhodnout, kterých 26 z 52 kandidátů zasedne v horní komoře Parlamentu. Účast se ale během sobotního dopoledne pohybovala většinou mezi 10 až 15 procenty.

Už týden je jasno na Děčínsku, kde v prvním kole obhájil svůj mandát Zbyněk Linhart (za STAN). V hlavním městě, kde lidé hlasovali pouze ve třech senátních obvodech, málem dobyla Senát už v prvním kole v Praze 1 dlouholetá poslankyně ODS Miroslava Němcová.

První volební kolo vyhrály hnutí STAN a SLK, která k Linhartovi mohou přidat dalších deset senátorů a počet členů klubu zvýšit minimálně na 26 členů. Stejnou šanci má také ODS, která stejně jako Starostové obhajuje tři křesla. Starostové by své řady mohli doplnit o tři finalisty TOP 09.

KDU-ČSL má možnost získat sedm senátorů, šest mandátů z 15 obhajuje. Hnutí ANO má finalisty v osmi obvodech a obhajuje dva mandáty ze sedmi. Podobně je na tom Klub pro liberální demokracii – Senátor 21, který obhajuje dva mandáty z šesti a má stejný počet finalistů. Přidat by se k němu mohli v případě úspěchu i dva finalisté navržení Piráty. ČSSD obhajovala deset křesel ze 13, ve finále má pouze tři nominované.

Také přečtěte

Trump a impeachment: vezme mu Kongres důchod a comeback?

Sněmovna reprezentantů obvinila Trumpa z podpory násilí jeho falešnými tvrzeními o volebních podvodech. Impeachment by …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *