Web zprávy

Volby 2020 | Volby do Senátu vyhráli Starostové

STAN i ODS měly doposud v Senátu 19 zástupců, ve volbách obě obhajovaly tři křesla. Starostové jich získali 11, občanští demokraté pět. Někteří vítězové ale kandidovali za koalice. Bude tedy záležet ještě na tom, k jakému klubu se přidají.

„STAN se cítí jako vítěz senátních voleb,” sdělil v České televizi po sečtení téměř všech hlasů šéf STAN Vít Rakušan.

Díky pátečním a sobotním volbám tak bude moci hnutí nominovat budoucího předsedu horní komory. Tím byl doposud Miloš Vystrčil (ODS). Šéf senátorského klubu STAN Petr Holeček nicméně dříve nevyloučil případný kompromis, kdy by strana nakonec podpořila opětovné zvolení Vystrčila do čela horní komory.

Případné požadavky chce ale podle informací Novinek sdělit nejdříve členům senátorského klubu ODS. Otázkou ale je, zdali k takovému kompromisu nyní dojde, když bude mít strana zřejmě o šest křesel více.

Do Senátu se za STAN dostal například David Smoljak, Marek Ošťádal nebo Ivo Třesl. Již minulý týden v prvním kole vyhrál Zbyněk Linhart.

Za ODS zasedne v horní komoře Ondřej Šimetka nebo Tomáš Fiala. V Brně pak porazil bývalou ombudsmanku Annu Šabatovou Roman Kraus.

Za koalici občanských demokratů, STAN i TOP 09 bodovala Miroslava Němcová nebo Tomáš Třetina. Neuspěl naopak Michael Žantovský.

Také přečtěte

Vakcína nás před infekcí neochrání, zvýší ale ochranu proti vážnému průběhu nemoci, říká imunolog Thon | iROZHLAS

První dávku vakcíny proti koronaviru dostalo v Česku zatím přes 100 000 lidí. Ve Fakultní …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *