Web zprávy

Volby | Senátní volby v Praze: Miroslava Němcová vyzvala Václava Hampla ke korektnosti

Zkušená politička Němcová je členkou ODS už od roku 1992, v obvodu č. 27 kandiduje i s podporou TOP 09 nebo hnutí STAN. Volební obvod zahrnuje Prahu 1, Prahu 7 i části Prahy 2 nebo Prahy 6. Zatím to vypadá, že bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny je u voličů favoritkou a chybělo jen málo, aby se stala senátorkou už po první kole, když dostala 48 % hlasů.

„Mýtus neposkvrněné ikony“

Současný senátor a bývalý rektor Karlovy univerzity Václav Hampl dostal zhruba 20 procent a po sečtení volebních lístků si v Deníku N neodpustil pár ne zrovna lichotivých slov na adresu Němcové. Nelíbí se mu, že si podle něj vytváří „mýtus neposkvrněné politické ikony“ a zároveň je dlouholetou členkou ODS, které vyčítá značně konzervativní postoje nebo nedůvěru k EU. Hampla v jeho kandidatuře podporuje KDU-ČSL, Zelení, SEN 21 nebo také hnutí Praha Sobě. 

Do Senátu chce znovu nejdéle sloužící senátor i sněmovní stálice. Podívejte se na seznam podle obvodů

Kolem Němcové se podle něj vytváří „aureola svaté ženy“, kterou si buduje na tom, že před dvěma lety odešla z inaugurace Miloše Zemana „Připadá mi, že nemá nějaké postřehnutelné priority a furt točí, že odešla z Vladislavského sálu. To já jsem odešel také,“ řekl deníku.

„Pojďme příkladem“

Němcová mu v reakci na to vzkázala otevřeným dopisem, že by ocenila, kdyby zbytek kampaně proběhl bez dalších podobných vystoupení. Píše, že chápe, že volby jsou soutěž, ze které může vzejít jen jeden senátor. „Do cílové rovinky můžeme dospět férově nebo jinak, volba prostředků je na nás. Dovoluji si Vám navrhnout tu první možnost. A to nejenom proto, že si myslím, že je rozhodně lepší, ale i proto, že my dva bychom mohli jít příkladem,“ vzkázala svému soupeři.

Suverénní Němcová, Žantovský jde dál, Zemanův hlas nepomohl. Známé tváře se perou o Senát

Dodala také, že sama se rozhodně nechce vydat cestou očerňování svého soupeře a přeje si, aby jejich souboj ukázal, že politika se dá dělat i jinak, než je běžně v Česku k vidění. Václav Hampl jí na to skrze sociální sítě odpověděl, že si nepřeje nic jiného než rovnou soutěž. „Mohu Vám slíbit, že budu nadále usilovat o férové vítězství, abych mohl dále pracovat ve prospěch ochrany životního prostředí, evropské integrace, dostupnosti vzdělání a kvality života ve městě,“ uvedl.

Kritika kvůli billboardu

Mezi oběma kandidáty to zajiskřilo již před prvním kolem voleb, kdy se v Praze začaly objevovat předvolební billboardy a plakáty. Tehdy se hlavně podporovatelům Němcové nelíbil slogan „Vysoká škola života nestačí“ na Hamplových plakátech. Senátor, který je univerzitním profesorem, tak podle nich poukazoval na to, že Němcová nemá vysokou školu. Ten to však popřel a i ve svém programu zdůrazňuje, že podle něj záleží na každém vzdělání, ne jen na tom vysokoškolském.

Otevřený dopis Václavu HamploviTaké přečtěte

Bestie i oběť. Příběh popravené vražedkyně opět rozvířil debatu o trestech smrti v USA

Dvaapadesátiletou Lisu Montgomeryovou popravili ve středu čtrnáct let poté, co byla usvědčena ze zabití těhotné …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *