Web zprávy

Volby USA 2020 | Liberálku u nejvyššího soudu vystřídala katolička a matka sedmi dětí. Stane se z Ameriky druhé Polsko?

Veronika Zenklová
30. října 2020 • 10:00

foto: Reuters

Když v září zemřela Ruth Bader Ginsburg, skončil nejen příběh jednoho velkého amerického snu, ale na prach shořel také opěrný systém samozvaně znevýhodněných a utiskovaných občanů Spojených států. Misky vah devítimístného senátu nejvyššího soudu se pak definitivně vychýlily na stranu konzervativců ve chvíli, kdy na místo liberální Ginsburgové usedla kandidátka stávajícího prezidenta Donalda Trumpa, extrémně konzervativní Amy Coneyová Barrettová.

Tak krátce před prezidentskými volbami a v natolik kontroverzním duchu dosud žádný soudce Nejvyššího soudu USA schvalován nebyl. Jenže to by nebyl Trump, aby nějakou tu pozornost navíc z předvolebního marasmu nevyždímal. Hned v úterý přichystal v Bílém domě oslavu, na níž nová soudkyně složila svou přísahu.

„Trestně stíhaný estébáku, odstup!“ vyzýval nedávno Babiše. Teď se lékař Blatný stal…

Oldřich Tichý
29. října 2020 • 11:58

Ačkoliv pro Coneyovou Barrettovou hlasovalo 52 členů horní komory amerického kongresu, všeobecné nadšení z jejího zvolení rozhodně nepanuje. Podle slov senátního lídra demokratů Chucka Schumera nebyla vybrána s ohledem na svou kvalifikaci, ale pro své radikálně pravicové názory na potraty, občanská práva a životní prostředí.

Matka sedmi dětí a rigidní katolička totiž proslula tím, že ústavu vykládá podle jejího původního znění, místo aby ji vnímala jako živý text proměňující se v čase.

Po sedmaosmdesátileté bojovnici za rovnoprávnost tak přichází na scénu přísná „služebnice boží“.

Ruth Bader Ginsburg byla na soudkyni nejvyššího soudu jmenována v roce 1993 prezidentem Billem Clintonem jako teprve druhá žena v historii a stala se ikonou feministek a obdivovanou superženou. Jmenování Cooney Barretové se zdá být součástí Trumpovy politické strategie. Konkrétně s cílem povzbudit konzervativní voliče a donutit je přijít k urnám s jeho jménem.

A tak se může stát, že v liberálních Spojených státech bude zpochybněno právo na potrat, diskutabilní „Obamacare“ a znatelně okleštěna práva menšin. A to i v momentě, kdy prezidentské křeslo bude hřát úplně jiný zadek. Spekulace nasvědčují i tomu, že si Trump stávajícím osazenstvem nejvyššího soudu připravuje půdu pro svou případnou prohru. Zmanipulované volby totiž zhodnotí jako poslední instance právě tento soud.

Sexuolog Zvěřina: Nový babyboom koronavirus nepřinese. Kvůli karanténě spíš přibude …

Jana Bendová
29. října 2020 • 10:28

Prosadí se ve Francii civilizovaný islám? Macron se rozhodl muslimy naučit západním …

Lukáš Lhoťan
29. října 2020 • 10:22Také přečtěte

Britská mutace viru může být smrtelnější, řekl Johnson. Vakcína na ni ale platí

Britský premiér Boris Johnson (21. prosince 2020) | foto: Reuters Zatímco při nákaze původní variantou umíralo …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *