Web zprávy

Volby | Volby do Senátu 2020: Milan Štěch a Ivo Valenta křesla neobhájili

„Získal jsem zlato i stříbro. Děkuji všem jedenácti tisícům voličům z prvního kola a osmi tisícům voličům z kola druhého za všechny hlasy, které mi věnovali. Je to opravdu velmi vysoká podpora, které si moc vážím,“ okomentoval výsledky senátních voleb v obvodu Uherské Hradiště Ivo Valenta.

„Šest let v Senátu mi dalo mnoho cenných zkušeností a jsem rád, že jsem během tohoto období mohl otevřít a řešit řadu pro region velmi důležitých témat. Lidovecký kandidát získal ve finálním „souboji“ více hlasů a potvrdilo se tak, že KDU-ČSL má v našem regionu velmi disciplinované voliče. Vítězi voleb jsem hned po sečtení hlasů telefonicky gratuloval,“ uvedl podnikatel, nad kterým zvítězil lidovec Josef Bazala poměrem 61:39.


Senátní volby

Konečné výsledky voleb v ČR

Sečteno 100 %
Účast 17 %

Valenta: Budu mít víc času na děti

„Co se týče mé osoby, Slovácku jsem pomáhal mnoho let před mým vstupem do politiky, pomáhám mu nyní a budu v podpoře regionu pokračovat i nadále. O mém budoucím působení v politice se poradím se svou rodinou a týmem, a následně si tuto záležitost vyhodnotím… a alespoň budu mít víc času na rodinu, především na děti,“ dodal Valenta a poděkoval všem za podporu.

Milan Štěch apeloval na voliče, aby nepustili na jeho místo Jaroslava Chalupského ze Svobodných. „Pokud stojíte o to, abych nadále zastupoval vaše zájmy a zájmy našeho regionu, přijďte prosím k volbám a zvažte možnost dát mi svůj hlas. Totéž platí, pokud nechcete, aby se senátorem stal stoupenec privatizace České pošty, Českých drah a České televize. Protože právě tyto kroky chce bohužel můj protikandidát v případě svého zvolení v Senátu prosazovat,“ burcoval Štěch voliče. Marně. Nakonec ho Chalupský porazil v poměru 52:48.

Senátní volby ONLINE: Vítězství Starostů, propadák ČSSD a ODS chce Vystrčila dál v čele

Výpad proti Štěchovi: V Senátu by neměli zasedat důchodci

„Můj protikandidát v kampani opakovaně naznačoval, že v Senátu by neměli zasedat důchodci. Je pravda, že už nejsem nejmladší (i když s trochou nadsázky musím poznamenat, že z kandidátů v prvním kole jsem byl pořád třetí nejmladší), ale starý se necítím. Každopádně si troufám tvrdit, že jsem v tom, co práce senátora obnáší a jaké má volený zástupce možnosti, za ty roky velmi dobře orientován. A mám taky dostatek zkušeností a kontaktů, které mohou být při prosazování zájmů našeho regionu na celostátní úrovni velice užitečné nebo dokonce nepostradatelné. Tyto věci se bohužel v politice nedají získat ze dne na den,“ obracel se Štěch na voliče.

„Jsem zklamaný, děkuji voličům,“ řekl pak po neúspěchu ve 2. kole. Úbytek hlasů přičetl i možnému strachu voličů z covidu.

Dosavadní místopředseda Senátu, který funkci zastává od roku 2018, a nejdéle sloužící český senátor už tak nebude součástí nového složení horní komory. Jako jediný tu byl přitom už od roku 1996. Mezi roky 2010 a 2018 horní komoře předsedal, už předtím dva roky zastával místopředsednický post. Do Senátu byl zvolen v historicky prvních volbách jako vysoký funkcionář odborů jako nezávislý na kandidátce ČSSD, do strany vstoupil až později, a v letech 2002 až 2010 vedl Českomoravskou konfederaci odborových svazů (ČMKOS).

Do Senátu se dostala sněmovní stálice, nejzkušenější senátor naopak končí. Podívejte se na seznam podle obvodů

Dříve si byl blízký s Milošem Zemanem, v posledních letech ale jejich vztah výrazně ochladl. Štěch prezidenta kritizoval například jeho vztah k sociální demokracii a bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), Zeman zase před dvěma lety při výročí srpna 1968 Štěcha označil za normalizačního komunistu. Štěch také patřil k té části ČSSD, která odmítala vstup do vlády s hnutím ANO, o jehož šéfovi Andreji Babišovi třeba řekl, že v politice nepoznal „více neseriózního člověka“.

Když v květnu 2017 vypukla kvůli nejasnostem v podnikání šéfa hnutí ANO a tehdejšího ministra financí Andreje Babiše krize v koaliční vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD), kritizoval Štěch prezidentovy kroky. Tehdejší předseda horní komory patřil k senátorům, kteří Zemanovi vyčítali váhavý přístup k odvolání Babiše. Štěch dokonce hovořil o možnosti ústavní žaloby.Také přečtěte

Berani přežili infarktový závěr, proti Tygrům přesto padli po nájezdech

Berani po výhře nad Plzní 2:0 brzy přišli o neprůstřelnost, Hufa prostřelil Najman. Domácí probrala až …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *