Web zprávy

Volební lístky pro druhé kolo senátních voleb: Proč jste je nedostali domů?

-mic-
7. října 2020 • 12:50

Druhé kolo senátních voleb má oproti prvnímu kolu kromě jiných věcí dvě zásadní odlišnosti. Zaprvé vybíráte jen mezi dvěma kandidáty, kteří postoupili z prvního kola. Zadruhé volební lístky vám nepřijdou domů. Tím se ale nenechte zmást. Pokud bydlíte v jednom z obvodů, kde se volí senátor letos, volební lístky dostanete přímo ve volební místnosti.

Volby do Senátu se vyznačují velmi nízkou volební účastí. Druhé kolo, které zpravidla neprobíhá v kombinaci s komunálními či krajskými volbami, má účast ještě menší než kolo první. K nízké účasti ve druhém kole může přispívat i fakt, že lidé nedostávají volební lístky domů.

Výsledky voleb do krajů 2020: Kdo bude v příštích letech vládnout krajům?

mrb
18. září 2020 • 16:45

Zákon totiž stanoví, že volební lístky pro druhé kolo senátních voleb dostane volič až ve volební místnosti. Proč? Nové hlasovací lístky se tisknou až po ukončení prvního kola a před druhým kolem není dostatek času na zajištění včasné distribuce lístků do všech domácností.

To, že lístky nedostanete až domů, ale může mít i jiná dvě vysvětlení. Buď byl ve vašem obvodě zvolen senátor už v prvním kole, nebo se vás letos volby do Senátu prostě netýkají. Ty totiž probíhají jen ve třetině obvodů.

Jediným úspěšným kandidátem zvoleným v dnešních senátních volbách v prvním kole je Zbyněk LInhart (za STAN). Získal nadpoloviční počet hlasů ve volebním obvodu Děčín. Voleb se zúčastnilo přibližně 30,02 procenta voličů, o hlasy usilovalo sedm kandidátů. Linhart je třináctým senátorem zvoleným v prvním kole. Už v roce 1996 to dokázali čtyři politici, naposled v roce 2018 uspěli napoprvé Jiří Čunek (KDU-ČSL) a Jiří Drahoš (za STAN).

Ve druhém kole můžete využít drive-in

Lidé, kteří jsou v nařízené karanténě kvůli koronaviru, budou moci  rozhodovat o budoucích senátorech z auta. Budou mít možnost ve finále letošních senátních voleb hlasovat jako první. Ve středu 7. října od 07:00 do 15:00 pro ně budou připraveny volební drive-in stanoviště, stejně jako před týdnem.

Voliči v karanténě, kteří budou chtít hlasovat doma, by měli do čtvrtečních 20:00 požádat krajský úřad o hlasování do speciální přenosné volební schránky. Ve čtvrtek a v pátek bude možné volit v sociálních zařízeních, která budou kvůli koronaviru uzavřena a budou patřit bydlištěm do některého z 26 senátních obvodů, kde se zkraje víkendu bude hlasovat.

Kompletní přehled: Seznam kandidátů do druhého kola senátních voleb 2020. Havlův mluvčí…

mrb
16. září 2020 • 16:14

Volby online: Kdo vyhrál volby do Senátu a kdo uspěl krajích? Online komentované…

-red-
2. října 2020 • 14:21Také přečtěte

Druhou dávku vakcíny až po šesti týdnech, doporučuje francouzský úřad

Pauza mezi první injekcí a druhou je v tuto chvíli ve Francii tři týdny pro …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *