Web zprávy

Vratislav Mynář po schůzce s Číňany: Nebylo to nic tajného, Vystrčilova cesta byla „klukovina“

Můžete potvrdit informace Deníku N o vaší schůzce s čínským velvyslancem v Praze po té, co se šéf Senátu Miloš Vystrčil vrátil z Tchaj-wanu?

Určitě to mohu potvrdit. Až na to, že to nebyla žádná soukromá, žádná tajná schůzka. To, že se setkávám s různými velvyslanci, je naprosto standardní, nikde to neoznamuji. Jen pro Vaši informaci, v pondělí jsem se setkal také s ruským velvyslancem a na to se mě nikdo neptá. Takže ano, schůzka proběhla a proběhla standardně.

A na čí popud k té schůzce se zástupcem Číny v České republice došlo?

Čínský velvyslanec mě požádal oficiálně o setkání, já jsem tomu vyhověl, během asi třicetiminutového rozhovoru jsme si popovídali, vyjasnili jsme si pár otázek, a to bylo vše.

A hlavní téma diskuse tedy byla cesta šéfa českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan?

Nebylo to jen toto téma. Byly tam i věci, které s tím souvisí, ale také další agenda. To znamená to, že už se objevují první dopady té cesty. Získal jsem informaci o otevřeném dopise konsorcia leteckých výrobců, kteří protestovali proti cestě pana Vystrčila. Ale v principu došlo akorát k tomu, že jsme si řekli, že ta cesta už proběhla, že druhý nejvyšší ústavní činitel Česka sice navštívil Tchaj-wan, ale z ústavy nemá žádné kompetence v rozhodování ohledně zahraniční politiky, tudíž stanovisko těch, kteří ty kompetence k tomu mají – tedy vlády a pana prezidenta zůstávají neměnné. A že uznáváme politiku jedné Číny. To bylo vše, co jsme si o tom řekli.

Dále jsme se také bavili, zda proběhne summit 17+1 (Středo a východoevropské země + Čína – pozn. redakce). A to bylo asi tak vše.

O možných sankcích pro ČR za cestu Miloše Vystrčila jste nemluvili. Čínský velvyslanec nijak nespecifikoval výhrůžky představitelů Čínské lidové republiky?

Ne o tom nebyla vůbec řeč. Té cesty, jak říkám, jsme se dotkli tak, že jsme si řekli, že je to sice druhý nejvyšší ústavní činitel, ale jeho pravomoci v zahraniční politice jsou omezené. Já jsem se ptal a žádal, aby pan velvyslanec svou pozicí usiloval o to, aby žádné sankce a excesy typu PETROF nebyly. Byli u mě zástupci Škoda auto s obavou možných dopadů cesty pana Vystrčila a objevují se další, BRANO atd. Mojí snahou bylo a je, eliminovat tyto, (jak říká pan prezident), klukoviny pana Vystrčila ve vztahu k českým exportérům a investicím u nás.  

Vystrčil na Tchaj-wanu: „Zaplatí vysokou cenu,“ vyhrožuje ostře čínský ministr

Poté jsme přešli na další témata, to znamená příprava Summitu 17+1, jestli jeho konání epidemie povolí, nebo nepovolí. Jestli se bude konat formou videokonference a další detaily.

Kdy by ten summit mohl být?

Připravuje se teď na podzim a zatím ty informace napovídají, že pakliže by se nekonal v rámci osobních setkání, tak by proběhl alespoň formou videokonference. Oběma stranám záleží na tom, aby spolupráce formátu 17+1 pokračovala.

Vraťme se ale ještě k té cestě pana Vystrčila a jeho delegace na Tchaj-wan. Objevují se informace, že jste čínského velvyslance ujišťoval o rozhodnutí prezidenta nezvat předsedu Senátu na schůzky ústavních činitelů, kde se řeší i zahraniční politika. Je to pravda?

Byl jsem na to dotazovaný a potvrdil jsem, co pan prezident řekl v televizním rozhovoru. Potvrdil jsem, že pan Vystrčil nebude zván na setkání ústavních činitelů. A to je vše.

Kdy se má vůbec konat další schůzka ústavních činitelů?

Domlouvá se termín, měla by proběhnout teď ke konci září.

Zmiňoval jste také, že jste byl, nebo on byl za vámi, teď nevím, jak to bylo, také ruský velvyslanec?

Ruský velvyslanec byl za mnou, tak jako za mnou byl čínský velvyslanec a stejně jako chodí i další velvyslanci, tak, jako v pátek třeba slovenský velvyslanec.

A téma této schůzky?

Naprosto odlišné. Příprava velmi zajímavého knižního vydání katalogu ruských vojenských pohřebišť od napoleonských válek až po II. světovou válku svědčící o významu ruských vojáků a armád při bojích na území dnešní ČR. Předpoklad je, že publikace vyjde jak v České republice, tak v Rusku.

A vztahy Česko-ruské jste neřešili? Například premiér Andrej Babiš o nich v červenci mluvil jako o nepříliš ideálních a Česko chtělo s Ruskem zahájit diplomatické konzultace.

Tyto věci nebyly předmětem našeho rozhovoru. Samozřejmě jsem informován, že probíhají jednání o dvoustranných česko-ruských vztazích na úrovni pana Jindráka (Rudolf Jindrák, šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře). V červenci ho vláda schválila jako vládního zmocněnce pro konzultace s Ruskem – pozn. redakce) a pana Titova. (Vladimir Titov – náměstek ruského ministra zahraničí – pozn. redakce).

Docházíte denně za prezidentem Milošem Zemanem. Odcházíte od něj i v době našeho hovoru.  Jaký je tedy jeho aktuální stav, po té, co mu lékaři vytáhli v pondělí z operované ruky na zámku v Lánech stehy?

Pan prezident se cítí naprosto v pořádku. Byl spokojený s výsledkem jednání, které překvapivě trvalo déle než plánovanou hodinu. A co se týká zdraví, tak se cítí velmi komfortně a nečekaně dobře. Vše bez komplikací. Také přečtěte

Basketbalisté Pardubic vyhráli s novým trenérem i třetí zápas

Pardubický trenér Adam Konvalinka a jeho muži | foto: David Šváb / ERA Nymburk Pardubice si …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *