Web zprávy

Vylitá ropa u Kamčatky se sune na jih a zabíjí mořské živočichy

Podle vědců je ropná skvrna dlouhá 40 kilometrů a široká 30 až 100 metrů a posouvá se podél pobřeží. „Je jasně ohraničená, nerozpadá se, nezmenšuje se a postupně se posouvá na jih ke Kurilským ostrovům“, citovala v pátek z prohlášení šéfa univerzitní biologické laboratoře Kirilla Vinnikova agentura AFP. 

S pomocí vrtulníku se podařilo odebrat vzorky, které budou poslány k rozboru do Vladivostoku. Obyvatelé Kamčatky několik dní upozorňují na ohromné množství uhynulých mořských živočichů vyplavených na pláže. Lidé, kteří přišli do styku s vodou, mají popáleniny a zvrací.

Úniku ropy do Severního oceánu v Norilsku jsme už zabránili, tvrdí Rusové

Ruské úřady ve středu zahájily vyšetřování kvůli možnému porušení pravidel při nakládání s látkami nebo odpadem nebezpečným pro životní prostředí a kvůli zamoření moře.  

Kamčatský gubernátor oznámil, že zdrojem mohly být pesticidy shozené do moře. List Novaja Gazeta a agentura RIA Novosti hovoří o heptanu použitelném jako rozpouštědlo. Uniknout mohl například z vojenského zařízení. Gubernátor ale řekl, že první testy přítomnost této látky nepotvrzují. Byla podle něj zjištěna vysoká koncentrace ropných produktů a fenolů, ale ne v takové koncentraci, aby to zabilo tak mnoho živočichů. Zatím bylo vyšetřeno 20 lidí s potížemi a u osmi se prokázalo popálení rohovky prvního stupně, řekl gubernátor.

Organizace Greenpeace poukázala na to, že ke znečištění mohlo dojít už před týdny. Uvedla, že ho na Chalaktyrské pláži zaznamenalo v průběhu několika týdnů více lidí.

Ropa z Norilska zamořila další řeky na severu Ruska. Zábrany nepomohly

„Voda změnila barvu a stala se lidskému zdraví nebezpečnou. Už několik týdnů se lidé, kteří s ní přišli do styku, potýkají s negativními důsledky,“ uvedla organizace. Poté, co mají kontakt s vodou, začne je bolet v krku, hůře vidí, mají suché oči, je jim nevolno, pociťují slabost, zvrací a mohou mít horečku, vyjmenovala organizace možné zdravotní problémy.

„Mezi 28. a 29 zářím na Kamčatku udeřil cyklón. Nad mořem v Avačském zálivu a okolí byl naměřen východní vítr o rychlosti až 25 metrů za sekundu (90 kilometrů za hodinu) … Podle všeho šlo o náhodu: (moře) bylo znečištěné a vítr bouře všechno nahnal směrem k pobřeží. Živočichové vyplavení na pobřeží však nemohli uhynout kvůli bouři,“ uvedla v prohlášení kamčatská správa.Také přečtěte

V Ostravě už hledají covid ve slinách

Druhým místem v republice, kde mohou zjišťovat koronavirus ze vzorku ze slin, je od pondělí Ostrava. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *