Web zprávy

‚Vypadá to, že k nám někdo přišel.‘ Běloruské úřady zadržely posledního aktivního člena vedení opozice | iROZHLAS

Maskovaní lidé ve středu ráno v Minsku odvedli jednoho z posledních dvou členů vedení koordinační rady běloruské opozice, kteří jsou ještě v zemi na svobodě, Maksima Znaka. Informoval o tom zpravodajský server Tut.by.Minsk

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítMaskovaní lidé ve středu ráno v Minsku odvedli jednoho z posledních dvou členů vedení koordinační rady běloruské opozice, kteří jsou ještě v zemi na svobodě, Maksima Znaka | Foto: Vasily Fedosenko | Zdroj: Reuters

Podle sdělení mluvčího opozice měl Znak ráno poskytnout rozhovor, ale neukázal se. Po zavolání do telefonu jen řekl „vypadá to, že k nám někdo přišel“, zavěsil a napsal slovo „masky“. Svědci posléze potvrdili, že Znaka odvedli maskovaní lidé.


V Minsku proti vyhoštění opoziční vůdkyně protestovaly především ženy. Policie opět zatýkala


Číst článek

Maxim Znak a nositelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová jsou poslední dva členové prezidia koordinační rady, kteří ještě zůstali na svobodě a jsou v Bělorusku. Podle Znaka se dvaasedmdesátiletá Alexijevičová vzhledem ke svému věku do činnosti předsednictva aktivně nezapojuje.

Tři členové prezidia rady – Maryja Kalesnikavová, Anton Radňakou a Ivan Kraucou – byli podobným způsobem zadrženi maskovanými osobami v pondělí. Trojice pak byla v noci na úterý přivezena k ukrajinské hranici a nucena k odjezdu ze země. Kalesnikavová to odmítala.

Jak následně v Kyjevě vylíčil Radňakou, Kalesnikavová byla násilím posazena do auta, kterým měli všichni tři přejet hranici na ukrajinské území. Roztrhala ale pas, z vozu vylezla oknem a vyrazila zpět do Běloruska. „Neznámí mladí lidé“ ji pak zadrželi, zatímco Radňakou a Kraucou před stejným osudem ujeli do sousední země.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Cenu Vinyla dostaly kapely Tábor, 58G a aktivity labelu Divnosti

kapela Tábor | foto: Václav Tvarůžka Vítězové X. ročníku hudebních cen Vinyla byli vyhlášeni v průběhu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *