Web zprávy

Vyprahlost z Lán: Projev prezidenta Zemana byl o ničem, byl úplně prázdný

Miloš Zeman žije uzavřený ve vlastní názorové bublině a je odtržený od reality běžného života. Možná proto už nemá co říct. Většinu letošního bouřlivého roku tráví na zámku v Lánech a je to hodně znát. To, co bublá uvnitř české společnosti sleduje z velkého odstupu, informace podle všeho čerpá hlavně z Teletextu a není schopen předložit žádnou smysluplnou analýzu stavu země. Přitom právě 28. říjen k tomu vždy býval pro prezidenty velmi dobrou příležitostí, protože pozornost publika byla upřena právě k projevům u tohoto významného státního svátku. Využívali jí jak Václav Havel, tak Václav Klaus. Zeman se rozhodl být „mimo“, přestože země je právě teď v nejhorší krizi od vzniku samostatné České republiky.

Průzkum agentury STEM/MARK, který byl publikovaný před několika dny, ukázal, že podle občanů současná hlava státu nenaplnila během krize úlohu empatické opory. No ani nemohla, protože vidět a slyšet byla pouze ojediněle. A když už Zeman několikrát promluvil, zhusta kritizoval a nadával ostatním. Dvě třetiny lidí si proto podle průzkumu myslí, že aktivita prezidenta byla a je v době koronakrize naprosto nedostatečná. Nic se na tom nezměnilo ani ve středu večer při Zemanově projevu. Naopak.

Prezident vyznamenal 38 osobností, například Karla Gotta a Romana Prymulu

ČTK
28. října 2020 • 20:12

V dobách, kdy se Česko nachází ve velkých nesnázích, mohl nevyšší představitel státu alespoň naznačit, že nebude národ rozdělovat, ale spojovat. Protože právě to potřebujeme. Mohl burcovat, chválit a navrhovat řešení. Jenže on neudělal téměř nic. Přednesl několik známých frází bez jakékoli zajímavé myšlenky a nápadu. Řekl pár slov o tom, že máme den, kdy se předávají státní vyznamenání. Tak to je skutečně velký objev. Vymlouval se, že vlastně nebude k ničemu mluvit, protože předávání medailí se letos kvůli nákaze nekoná. Toto zdůvodnění je ale nesmyslné, protože jednak ocenění byli zveřejněni (proč k nim pár slov neříct) a také se nacházíme ve složité situaci.

Jistě, nemůžeme od podobného vystoupení čekat nic tak velkolepého a skvěle vystaveného, jako byl třeba projev „I Have a Dream“, jedna z nejslavnějších veřejných řečí všech dob, se kterou v srpnu 1963 vystoupil ve Washingtonu Martin Luther King. Ani se nedalo čekat, že Zeman dosáhne takového přesahu a schopnosti hluboké analýzy jako jeho předchůdce Václav Havel v památném novoročním projevu 1. ledna 1990, kdy národ zasáhl otevřenými lidi slovy, že „naše země nevzkvétá“. Stačilo by ale, kdyby více rozebral současný neutěšený stav a dodal občanům nějakou inspiraci. Neučinil tak. Musel by totiž kritizovat i jednoho z vyznamenaných plukovníka Romana Prymulu i zcela chaotickou vládu Andreje Babiše.

Otázkou proto je, k čemu vlastně dnes Miloše Zemana potřebujeme? K ničemu. Opět se jen potvrdilo, co nechceme. Už nikdy takového prezidenta.

Kdo bude nový ministr zdravotnictví? Jan Blatný, dětský lékař z Brna, nahradí Romana…

ČTK
27. října 2020 • 13:25

Bohumil Pečinka: Vláda pomalu odumírá. Babiš to nepřizná a Zeman nechce vidět

Bohumil Pečinka
23. října 2020 • 21:22Také přečtěte

Poklad v Hradišti: podzemí ukrývalo vzácné artefakty z dob třicetileté války

Stalo se tak při záchranném průzkumu v místech, kde stávala někdejší sodovkárna, v lokalitě mezi ulicí Hradební, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *