Web zprávy

Výsledek do 12 minut za 300 korun. Domovy seniorů v Brně používají nové jihokorejské testy na covid-19 | iROZHLAS

Brněnské domovy seniorů můžou od čtvrtka začít rychleji a několikrát týdně testovat své zaměstnance a klienty na nemoc covid-19. Ve čtvrtek dopoledne do nich dorazila zásilka speciálních přístrojů z Jižní Korey. Distribuci do Česka zajistila nezisková společnost Podané ruce. Výsledek nových testů je hotový do 12 minut, přesnost je přes 90 % a jeden test stojí tři sta korun.Brno

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítBrněnské domovy seniorů můžou rychleji testovat klienty a zaměstnance na covid-19 | Foto: Tomáš Kremr | Zdroj: Český rozhlas

„V tuto chvíli si magistrát odebral 12 přístrojů a přes dva tisíce testů. Ten přístroj umí 40 různých onemocnění, třeba diabetes, takže to ty domovy pro seniory můžou využít i po covidové době,“ rozbaluje kartonové krabice ředitel neziskovky Podané ruce Jindřich Vobořil. Uvnitř kartonů jsou samotné přístroje a testovací sady, pro které si na magistrát ostatní chodí.

Poslechněte si: Domovy seniorů v Brně dnes dostaly jihokorejské přístroje, které umí rychle a levně odhalit nemoc covid-19

Ředitelka domova seniorů Podpěrova v Brně-Medlánkách Vlasta Hrabcová si odnáší velkou krabici s přístrojem a sedm menších krabic s odběrovými tyčinkami a dalším materiálem.

„Výsledek toho testu by měl být do 12 minut, což je úplně úžasný. My jsme testovali jednou týdně a jen pracovníky. Používali jsme čínské rapidtesty, které nebyly tak spolehlivé. A na laboratorní PCR testy jsme čekali třeba deset dní a celou tu dobu jsme byli v nejistotě,“ upřesňuje Hrabcová.

Přístroj vypadá jako malá bílá pokladna s dotykovým displejem, do které se tyčinka s odebraným vzorkem z nosu strká. Technologie je podle Podaných rukou přesnější než čínské rychlotesty.

„Tady je ta citlivost vyšší, u rapidtestů, které už se stahují z prodeje, byla kolem 40 nebo 50 %, tady je to přes 90 %. Technologie funguje jinak, doporučujeme pak ještě u pozitivních případů PCR test. Ty jsou samozřejmě nejjistější, ale trvají několik hodin, není jich mnoho a čeká se na ně dlouho,“ vysvětluje Vobořil, v čem má spočívat výhoda jihokorejských zařízení, za které každý domov seniorů zaplati přes 20 tisíc korun.

Domovy nakoupí z vlastních zdrojů


Otázky si můžeme klást na jaře. Teď je potřeba zapnout a zvládnout to, apeluje epidemiolog Smejkal


Číst článek

„My jsme si přístroje od pana Vobořila prohlédli a vzhledem k tomu, že nejsou tak drahé, rozhodli jsme se, že si domovy seniorů budou moct technologii koupit z vlastních zdrojů. Sama jsem si ověřila, že to funguje, protože mě přístroj identifikoval jako pozitivní s nákazou koronavirem, což pak potvrdil i PCR test,“ dodává brněnská primátorka Markéta Vaňková z ODS. Podle ní není vyloučené, že by podobné zařízení koupilo město i pro své jiné sociální služby.

Podané ruce přístroj v minulých týdnech zkoušely. Odhalily díky němu třeba nákazu v Domově seniorů Kociánka, kde má covid-19 skoro 30 lidí a dva lidé podle zjištění deníku N na nemoc zemřeli.

Rychlejší testování má podobným situacím zabránit. Podle Vobořila se první testovací provoz strojů osvědčil a zatím nevyhodnotil žádný pozitivní výsledek falešně. Díky levnějšímu způsobu analýzy můžou sociální služby provádět testování opakovaně několikrát týdně.

Tomáš Kremr

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Německo děsí mutace viru a zvažuje tvrdou uzávěru: Zastaví se lety do země?

Německá vláda debatuje o omezení počtu příletů do země téměř na nulu s cílem zabránit šíření …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *