Web zprávy

Výsledky voleb do senátu 2020 — průběžné i celkové

mrb
18. září 2020 • 16:46

Sčítání hlasů v senátních volbách je rychlé

Volební místnosti se ve všech obvodech uzavřou v sobotu 3. října 2020 ve 14 hodin. Zanedlouho poté budou známy první předběžné výsledky voleb. Konečné výsledky bývají zpravidla zveřejněny do několika hodin po uzavření volebních místností. Sčítání senátních voleb je vzhledem ke svému charakteru rychlejší než sčítání souběžně probíhajících krajských voleb.

Jaké má český Senát pravomoci a jak se jeho fungování liší od Poslanecké sněmovny

Petr Sokol
8. června 2018 • 10:26

Volí se třetina senátorů

Volby do Senátu se konají každé dva roky, kdy je vyměněna jedna třetina senátorů. Horní komora parlamentu čítá 81 senátorů, každé dva roky je tedy voleno 27 zástupců. Funkční období senátorů je 6 let. Historicky první volby do Senátu České republiky proběhly v roce 1996. Byly velmi specifické – třetina senátorů byla tehdy volena na 6 let, třetina na 4 roky a poslední třetina na 2 roky.

Senátorem se stane kandidát, který ve svém obvodu obdrží více než 50 % hlasů. V případě, že žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu v prvním kole, koná se v daném obvodu druhé kolo. Do toho postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů. Termín druhého kola senátních voleb 2020 byl stanoven na 9. a 10. říjen. Do Senátu může kandidovat občan České republiky, kterému je nejméně 40 let a u něhož nedošlo k omezení svéprávnosti. Usilovat o opětovné zvolení může i stávající senátor.

Nejvíce křesel obhajuje ČSSD

Ve hře je 27 mandátů – 10 z nich obhajuje ČSSD, 5 KDU-ČSL a 3 ANO. ODS, STAN a Zelení obhajují po 2 mandátech, jeden mandát před šesti lety shodně připadl Soukromníkům a SLK. Zatím poslední senátní volby v roce 2018 opanovala ODS, která získala 10 z 27 volených senátorů. Hned dva kandidáti byli v roce 2018 zvolení rovnou v prvním kole – Jiří Čunek ve Vsetíně a Jiří Drahoš v Praze 4.

Letošní volby s důrazem na hygienická opatření

Letošní volby do Senátu budou poznamenané pandemií koronaviru. Voliči i volební komise musí dodržovat zvýšená hygienicko-protiepidemická opatření. Kromě povinného vydezinfikování rukou po příchodu do volební místnosti, musí mít všichni zúčastnění nasazené roušky. Zároveň je nutné dodržovat dvoumetrové rozestupy. Za tímto účelem by měly být na zemi vyznačeny čáry, které vzdálenost naznačí. Při identifikaci položí volič průkaz totožnosti na stůl a od komise poodstoupí do bezpečné vzdálenosti. Stolek a propisky za plentou budou pravidelně dezinfikovány.

Ve stínu covidu: Co přinesou krajské a senátní volby, které nikoho moc nevzrušují?

Petr Sokol
15. září 2020 • 15:15

Kompletní přehled: Seznam kandidátů do senátních voleb 2020. Souboj bratrů i Havlův…

mrb
16. září 2020 • 16:14Také přečtěte

Británie neinformovala země EU o dvou stovkách pachatelů vražd a znásilnění

Většinou se jednalo o lidi s dvojím občanstvím, kteří byli jen vzácně deportováni, a to …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště