Web zprávy

Výstavba plynovodu Nord Stream 2 v ohrožení? Maas po Moskvě žádá objasnění kauzy Navalnyj v řádu dní | iROZHLAS

Německý ministr zahraničí Heiko Maas dál zvyšuje tlak na Moskvu kvůli otrávení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. V rozhovoru s německým nedělníkem Bild am Sonntag řekl, že pokud Rusko nepřispěje k vysvětlení případu během několika příštích dní, začne Berlín jednat s partnery o náležité reakci. Naznačil přitom, že součástí úvah by mohl být i osud plynovodu Nord Stream 2.Berlín

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítNěmecký ministr zahraničí Heiko Maas | Foto: Stefanie Loos | Zdroj: Reuters

Navalnyj, který leží na berlínské klinice Charité, byl na konci srpna podle německých expertů otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Tu vyvíjel někdejší Sovětský svaz.


Navalného otrávili nervově paralytickou látkou skupiny Novičok, oznámil mluvčí německé vlády


Číst článek

„Doufám, že nás Rusové nepřinutí změnit náš postoj k Nord Streamu 2,“ řekl Maas německému listu. Dosud se spolková vláda vyhýbala spojování případu Navalnyj a německo-ruského plynárenského projektu, ale někteří politici vyzvali k zatavení projektu.

Německý sociálnědemokratický (SPD) politik však také zdůraznil, že zastavení výstavby téměř hotového plynovodu by poškodilo německé a evropské firmy. „Ten, kdo to požaduje, si musí být vědom důsledků. Na Nord Streamu 2 se podílí více než 100 firem z 12 evropských zemí, zhruba polovina z Německa,“ řekl šéf německé diplomacie.

Podle něj by nebylo přiměřené debatu zužovat jen na Nord Stream 2.

„Pokud v příštích dnech ruská strana nepřispěje k objasnění, budeme se muset se svými partnery poradit o odpovědi,“ zdůraznil Maas. „Pokud přemýšlíme o sankcích, měly by působit co nejcíleněji,“ dodal Maas.

‚Máme mnoho indicií“

Rusko odmítá, že by mělo na otrávení čtyřiceti čtyřletého opozičníka jakýkoli podíl, podle Maase tomu ale nasvědčuje „mnoho indicií“. Připomněl, že nervový jed novičok byl v minulosti v držení ruských oficiálních míst a má k němu přístup jen velmi malá skupina lidí.

„A tento jed použily státní instituce už při útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala. Pokud se ruská strana nebude podílet na objasnění zločinu spáchaném na panu Navalném, byla by to další indicie pro účast státu na činu. Pokud zůstane u zastírání a zamlžování, musíme vycházet z toho, že Rusko něco zatajuje,” řekl Maas.

Německý politik v rozhovoru také uvedl, že by Navalného v nemocnici rád navštívil, pokud to umožní zdravotní stav pacienta.

Žádost o vysvětlení

Francie a Německo v pátek společně vybídly Rusko, aby vysvětlilo Navalného otravu. Žádaly, aby Moskva postavila před spravedlnost osoby, jež za útok nesou zodpovědnost.


Ruská policie prověřuje okolnosti hospitalizace Navalného. Ještě ve středu to Peskov odmítal


Číst článek

Navalnyj, který je předním kritikem režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, zkolaboval minulý měsíc v letadle, kterým se vracel z východu Ruska do Moskvy. V bezvědomí byl nejprve hospitalizován v sibiřském Omsku a později, po mezinárodním tlaku a naléhání rodiny, převezen na berlínskou kliniku Charité.

Ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnyk navrhuje v reakci na otrávení Navalného uvalit tříměsíční embargo na dodávky plynu a ropy z Ruska. „Je načase kremelského pána konečně překvapit důraznou odpovědí,“ řekl diplomat agentuře DPA.

Podle Melnyka nestačí ani zastavení výstavby plynovodu Nord Stream 2. Místo toho podle něj musí být zastaven veškerý dovoz ropy, plynu a dalších důležitých surovin, „aby byl putinovský režim odstřižen od nejdůležitějšího zdroje příjmů pro jeho agresivní politiku“.

Zastavení investic?

Kromě toho velvyslanec požaduje zastavení veškerých evropských investic v Rusku. „Proradné otrávení Navalného chemickými ničivými zbraněmi není jen neskrývanou pohrůžkou zavražděním všech Putinových kritiků. Je to rána do tváře kancléřky, spolkové vlády a německé veřejnosti, které byly vědomě poníženy,” řekl Melnyk.

Putin podle něj jasně ukázal, že dosavadní reakce z Berlína je mu zcela lhostejná.

Mezitím někteří němečtí politici žádají bývalého kancléře Gerharda Schrödera, aby se vzdal funkce předsedy správní rady společnosti Nord Stream 2 AG, která stojí za projektem nového plynovodu a ve které má stoprocentní podíl ruský plynárenský kolos Gazprom.

„Bývalý kancléř za SPD Schröder se nyní musí rozhodnout, zda bude stát na straně demokracie a lidských práv,” řekla v rozhovoru s listy mediální skupiny Funke šéfka frakce Zelených ve Spolkovém sněmu Katrin Göringová-Eckardtová, která je také pro zastavení výstavby plynovodu.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Cítím se jako mrtvý Jugoslávec, říká představitel Karkarova z Harryho Pottera

Predrag Bjelac (58), téměř dvoumetrový herec s výraznou tváří, utekl do Československa v roce 1992 …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *