Web zprávy

Vystrčil už nebude zván na Hrad, ujistil čínského velvyslance Mynář


Předseda Senátu Miloš Vystrčil na tiskové konferenci po svém návratu z Tchaj-wanu. (5. září 2020)


| foto: ČTK

Mynář údajně ujišťoval velvyslance Čanga Ťien-mina, že se český přístup k politice jedné Číny nezměnil. „Mohu potvrdit setkání i sdělení potvrzení, že Česká republika uznává, stejně jako ostatní členské země EU, politiku jedné Číny,“ řekl Ovčáček. 

„Byla poskytnuta informace o novém formátu jednání ústavních činitelů,“ dodal. Podle Ovčáčka jsou zároveň setkání vedoucího Kanceláře prezidenta republiky s velvyslanci zcela standardní záležitostí. Jako první o schůzce informoval Deník N.

Zeman hodnotí Vystrčilovu cestu jako klukovskou provokaci, nebude ho zvát

Misi senátní delegace prezident označil za „klukovskou provokaci“. Vystrčil naopak nařkl Zemana v jeho kritice cesty z několikanásobné lži. Prezidentovo rozhodnutí respektuje, odmítl ale, že by rozhodnutím uskutečnit návštěvu ostrova ostatní ústavní činitele urazil. Podle předsedy ODS Petra Fialy půjde už jen o setkání prezidentových přátel. Naopak předseda KSČM Vojtěch Filip míní, že prezident postupuje správně.

Vystrčil minulý týden při ukončení cesty novinářům řekl, že misi pokládá za úspěšnou. Ostrovní země je podle něj ochotna ekonomicky se více angažovat v Evropě prostřednictvím České republiky a Česko by toho mělo využít. 

Cestu kritizovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Čínský ministr zahraničí Wang I pohrozil předsedovi české horní komory, že za misi zaplatí vysokou cenu. Proti výroku se ohradila česká diplomacie i evropští představitelé.

Senátní delegaci na Tchaj-wan doprovázeli zástupci 36 českých firem, které jsou zaměřené především na moderní a pokročilé technologie. Česko a Tchaj-wan by mohly spolupracovat například v kybernetické bezpečnosti i v boji proti koronaviru. Ve hře je i zřízení přímé letecké linky mezi Prahou a Tchaj-pejí, působení v Česku zvažuje i jedna z tchajwanských bank nebo Tchajwanská asociace výrobců elektroniky.

Také přečtěte

Posilnil se alkoholem a šel driftovat. BMW skončilo na hřišti

Nabouráním do všeho, co mu přišlo do cesty, skončilo o víkendu driftování 23letého mladíka na Sokolovsku. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště