Web zprávy

Vztahy s Čínou zničila servilita Zemana, politiků ČSSD a nepřijatelné výhružky Pekingu

Čínská vláda a její pofiderní velvyslanec v Praze opakovaně vyhrožují některým našim politikům a vůbec u toho neberou v potaz názory široké české veřejnosti. Papouškují nesmysly a domnívají se, že zastrašování bude na demokratickou společnost fungovat. Opak je pravdou. Tlak ve svobodné zemi logicky vyvolává názorový protitlak. Což se v případě cesty Miloše Vystrčila děje ještě daleko více, než jsme si dokázali představit. Ten, kdo v Pekingu píše tamním představitelům a oficiálním médiím v této kauze notičky, je úplně vedle. Žije na jiné planetě. Proto to nemůže a nebude fungovat.

Navíc kdyby nebyl prezident Miloš Zeman v posledních letech tak servilní k nejvyšším čínským představitelům a celému čínskému totalitnímu režimu, kdyby mu nepomáhali u toho zástupci vládní ČSSD (Jan Hamáček, Milan Štěch, Bohuslav Sobotka, i někdejší ministři této strany Jan Kohout či Jaroslav Tvrdík), tak si cesty Vystrčila v podstatě nikdo nevšimne. Ovšem když někoho nesmyslně a dlouhodobě kritizujete a obrátíte k němu veškerou pozornost, zaměří se na to i média, sociální sítě a veřejnost, která předtím většinově ani netušila, kde se nějaký Tchaj-wan nachází. Čínským posluhovačům v Česku se za výrazné podpory z Pekingu bezuzdnou kritikou Vystrčilovy cesty podařil naprostý opak toho, co chtěli. Vztahy s Čínou jsou teď skutečně poškozeny.

Za Tchaj-wan zaplatíte vysokou cenu, vyhrožuje Čína Vystrčilovi. Velvyslanec jde na …

-bam-
31. srpna 2020 • 09:59

K tomu přispělo i nabubřelé slibování obrovských investic z Číny, které se  nekonají (jinak čínské investice celkově klesají v Evropě už od roku 2016, starý kontinent v tomto není pro nejlidnatější zemi světa prioritou). Čínský poradce Miloše Zemana byl dokonce ve své vlasti zadržen, podle všeho obviněn z korupce a zmizel neznámo kam. To také devastuje názory české veřejnosti na Čínu.

Zajímavé je, že podobně nesmyslně postupují i ti, kteří obhajují v Česku ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho autoritářský režim. Nemůže a nebude to fungovat.

Otázkou ale je, co teď s tím? Jak pokračovat dál ve vztazích s Čínou a Tchaj-wanem?

Na chvíli klid

Přestože je Tchaj-wan demokratická a nezávislá země, přestože politika takzvané jedné Číny, jak jí popisuje Peking, je fikce, a přestože je Tchaj-wan významným investorem v Česku, česko-čínsko-tchajwanským vztahům by teď na čas prospěl klid zbraní. Měli bychom si ho ve vlastním zájmu naordinovat.

Nemá cenu upírat se pouze k Tchaj-wanu, musíme ekonomicky spolupracovat i s Čínou. Ostatně v dnešním globalizovaném světě nám ani nic jiného nezbývá. Jistě, musí se tak dít bez čínského vyhrožování, to je naprosto nepřijatelné. Měla by se ale konečně dostat ke slovu skutečná diplomacie, vášně by měly jít stranou.

Mělo by také přestat podbízení se, které předvádějí v případě Číny prezident Zeman, politici sociální demokracie, ale například i expremiér za ODS Petr Nečas. Nic dobrého to nepřineslo. Národní zájmy České republiky to v konečném důsledku směrem k Číně dokonce oslabilo. Českou společnost to dál rozdělilo. Prostě všechno špatně.

Až bouře po cestě Miloše Vystrčila na Tchaj-wan ustane, musí se začít pracovat s Čínou jinak. Ne tak, jak to chce pročínská lobby v Česku a pekingská totalitní moc. To vztahy pouze zhoršuje. Teď politické a může být ovlivněna i spolupráce ekonomická. To ale snad nikdo nechce. Proto byznys ano, politikaření ne. A vše bez výhrůžek, bez nátlaku a v klidu.            

Čína hrozí Vystrčilovi popravou. Zeman: Když si to přejí, nemáme na výběr. Uděláme to…

Dominik Landsman
31. srpna 2020 • 13:02

Vystrčil: Návštěvu Tchaj-wanu tiše akceptují i někteří vládní politici a úředníci, ale…

Viliam Buchert
27. srpna 2020 • 11:03Také přečtěte

Nových případů nákazy je 14457, v nemocnicích je rekordních 7 tisíc lidí

Ve čtvrtek v Česku přibylo dalších 14 457 potvrzených případů nakažených koronavirem. Je to o …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště