Web zprávy

WHO kritizuje Česko za znepokojivou situaci s koronavirem. Raději mlčte, vzkazuje Babiš

ČTK, red8. září 2020 • 13:20

foto: Blesk: Tonda Tran

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová minulý týden uvedla, že Praha přestává zvládat dohledávat kontakty nakažených. V pondělí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) pak podle vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) informoval vládu o tom, že hygienické stanice uvažují o trasování pouze vážných případů covidu-19. Více informací by mělo být oznámeno do pátku, uvedl v pondělí premiér.

„Testování, trasování kontaktů a izolace nemají žádnou jinou alternativu ve zvládání covid-19. Ani u nás, ani kdekoliv jinde,“ uvedla zdravotnická organizace a doplnila, že testování na covid-19 se značně rozšířilo a ukazuje dobré výsledky.  

Imunolog: Nenošení roušek by se mělo trestat, tisíce nakažených nebudeme brzy zvládat,…

Čestmír Strakatý
7. září 2020 • 13:39

Denní nárůst nakažených v Česku v pondělí překonal pošesté od začátku epidemie pětistovku a aktuálně nakažených je přes 8400 lidí. Nejvýrazněji se zvýšil počet nakažených na Pelhřimovsku, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel 101 nových případů covidu-19. Druhý nejvýraznější nárůst nemocnosti eviduje Praha, kde za poslední týden připadá téměř 74 nakažených na 100.000 obyvatel.

Podle vyjádření pražské hygieničky Jágrové z minulého pátku není i přes mimořádné nasazení hygieniků a pomoc od mediků či armády při současném počtu nemocných možné kontaktovat všechny v řádu hodin, jak by si úřady v ideálním případě představovaly. Připustila, že v hlavním městě se trasování daří ze všech českých regionů nejhůř.

Zhruba o týden dříve hlavní hygienička Jarmila Rážová v Otázkách Václava Moravce řekla, že hygienici stíhají trasovat do 400 nových případů za den. Po posílení hygienických stanic a zapojení mediků a díky provozu informační linky 1221, která začala fungovat 1. září, by se podle ní mělo postupně zvládat trasování u 750 nových nakažených denně. V posledním týdnu počet pozitivních testů v ČR opakovaně přesáhl 500, rekordních bylo pátečních 797 případů.

Raději mlčte, vzkazuje WHO Babiš

Premiér Andrej Babiš českou pobočku WHO vyzval, aby mlčela. Nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie, napsal předseda na adresu organizace na twitteru. Doplnil, že podle statistiky úmrtí v evropských zemích na milion obyvatel Česko situaci zvládá.

 „Čtu, co teď vydala WHO. Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet. A pro česká média, která stále kritizují a píšou, jak to nezvládáme, posílám statistiku počtu úmrtí v evropských státech na milion obyvatel. Jsme na tom velmi dobře,“ uvedl premiér. O změně v trasování nyní diskutují experti ministerstva zdravotnictví. Babiš avizoval její zveřejnění do pátku.

Babišova rozpočtová laboratoř: Místo snížení daně z příjmu by bylo rozumnější snížit…

Jiří Štefek
1. září 2020 • 11:31

REFLEX: Milý Andreji, k narozeninám ti přejeme, abys splnil aspoň něco ze snů, jimiž…

Oldřich Tichý
1. září 2020 • 15:49



Také přečtěte

Juventus proti Laziu otáčel, dva góly zařídil útočník Morata

Fotbalisté Juventusu oslavují gól Adriena Rabiota proti Laziu. | foto: Reuters První gól dali Římané, poté …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště