Web zprávy

WTO povede poprvé v historii žena, bude čelit největší krizi za 25 let


Mluvčí WTO tak potvrdil dřívější informace agentury Reuters. Šestašedesátiletá Okonjová-Iwealová, bývalá nigerijská ministryně financí a zahraničí, je ekonomka a odbornice na rozvoj. Nyní předsedá představenstvu světové aliance pro očkování GAVI, kterou založila nadace Billa a Melindy Gatesových. Okonjová-Iwealová už dříve řekla, že WTO by měla pomáhat chudým zemím, aby se dostaly k lékům a vakcínám na nemoc covid-19.

Třiapadesátiletá Ju v pozici jihokorejské ministryně obchodu uzavřela dohody se Spojenými státy, Čínou a dalšími zeměmi. V nesnadných časech také prokazuje zkušenosti v obchodě a ctí mezinárodní pravidla, poznamenal Reuters.

Dvojice finalistek postoupila z užšího seznamu pěti kandidátů, na kterém byla i keňská ministryně Amina Mohamedová, bývalý saúdskoarabský ministr hospodářství Muhammad Tuvajdžrí a bývalý britský ministr pro mezinárodní obchod Liam Fox.

Největší krize za čtvrtstoletí

Předchozí šéf WTO Roberto Azevedo z funkce předčasně odešel na konci srpna. O své překvapivé rezignaci informoval v květnu. Svůj krok označil za rodinné rozhodnutí a zdůraznil, že nemá žádné politické ambice. Jeho druhé čtyřleté funkční období mělo oficiálně skončit na konci srpna příštího roku.

USA porušují obchodní pravidla, rozhodla WTO. Problémem jsou čínská cla

WTO vybírá nového šéfa v době, kdy čelí své největší krizi za 25 let. V současnosti je paralyzován mechanismus WTO pro řešení obchodních sporů. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa totiž blokuje jmenování členů nejvyššího orgánu WTO, který o obchodních sporech rozhoduje.

Trump je hlasitým kritikem WTO a několikrát už pohrozil, že Spojené státy organizaci opustí. Bílý dům si stěžuje, že soudci WTO překračují své pravomoci a nespravedlivě rozhodují ve prospěch Číny a některých dalších zemí na úkor Spojených států.

Nová šéfka WTO bude muset řešit i rostoucí obchodní napětí mezi dvěma největšími světovými ekonomikami – Čínou a Spojenými státy. Zabývat se bude i nárůstem obchodních bariér, který vyvolalo šíření koronaviru.

WTO je mezivládní organizací, která usnadňuje mezistátní obchodní výměnu. Je nejvyšším orgánem pro urovnávání obchodních sporů mezi státy a má zabraňovat diskriminaci malých zemí. WTO má 164 členů, mezi nimi je i Česká republika.

Také přečtěte

Limba z tribuny řval, že je to gól, usmál se Havel

V nepřehledné situaci, kterou musel posoudit VAR, se nakonec protlačil k míči a poslal ho podél pardubického …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *