Web zprávy

Z Běloruska odvolala velvyslance i Praha – Novinky.cz

Bělorusko v pátek odvolalo ke konzultacím své velvyslance z Polska a Litvy a obě země obvinilo z vměšování do vnitřních záležitostí, neboť poskytují útočiště představitelům běloruské opozice. Minsk zároveň Polsko a Litvu vyzval, aby také odvolaly své diplomaty. Tento krok zpočátku obě země odmítly, v pondělí však litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius oznámil, že Varšava a Vilnius ve snaze snížit napětí své velvyslance dočasně stahují.

Mluvčí Černínského paláce podle středeční zprávy Reuters uvedla, že Česká republika zvažuje solidární krok s Polskem a Litvou. Oficiální vyjádření Černínského paláce zatím není k dispozici.

Bělorusko tlačí na Polsko a Litvu

Estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu sdělil, že Bělorusko vyvíjí na Litvu a Polsko „neopodstatněný” tlak. „Našeho velvyslance z Běloruska jsme se rozhodli odvolat ke konzultacím do Tallinnu na protest proti běloruským krokům,” uvedl Reinsalu.

Německý velvyslanec v Bělorusku odcestoval do Berlína ke konzultacím v úterý. Agentura DPA téhož dne napsala, že spolková vláda chce tímto způsobem vyjádřit solidaritu Polsku a Litvě.

Někdejší sovětské pobaltské republiky Lotyšsko, Litva a Estonsko jako první ze zemí Evropské unie uvalily sankce na Lukašenka i na další běloruské činitele. EU už minulý týden přijala sankce proti čtyřiceti běloruským představitelům, mezi nimiž ale Lukašenko není.

V Bělorusku od srpnových prezidentských voleb neutichají protirežimní protesty. Proti demonstrantům opakovaně zasahuje policie. Agentura Reuters v neděli napsala, že již bylo zadrženo 13 000 lidí a že hlavní představitelé opozice skončili buď ve vězení nebo za hranicemi.

Také přečtěte

Muž roku David Kremeň: Ostatní byli vyrýsovanější

„Zmínil jsem se, že jsem to už ve svých dvaceti letech zkoušel, a dokonce mi …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *