Web zprávy

Z domova seniorů v Úpici se covid šíří do škol, zasedne bezpečnostní rada


Podle mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veroniky Krejčí je ohniskem nákazy úpický soukromý domov seniorů Beránek. Nákaza pronikla i do škol.

Počet nakažených klientů domova seniorů od úterý vzrostl o 11 na celkových 28. Jeden klient domova s covidem-19 v úterý v nemocnici zemřel. Počet nakažených zaměstnanců domova se od úterý zdvojnásobil na 14. Nakazilo se i několik rodinných příslušníků pracovníků domova včetně dětí školou povinných.

V úpické Základní škole Bratří Čapků hygienici od úterý zjistili sedm nakažených školáků a jednoho nemocného pedagoga. „Ve škole je v karanténě pět tříd. Jedna třída je v karanténě také na ZŠ Úpice – Lány,“ uvedla Krejčí.

Zdrojem nákazy v Úpici byla podle hygieniků pravděpodobně návštěva dvou muzikoterapeutů v domově seniorů na konci srpna. Onemocnění hygienici zjistili nejprve u nich a v dalších dnech u klientů a pracovníků domova.

Nemocní v domově jsou v izolaci, celé zařízení je v karanténě. V domově, který má asi 70 klientů a asi 50 pracovníků, platí zákaz návštěv, zákaz příjmu a přesunu klientů.

Úpická radnice lidem doporučila zvážení konání a účasti na hromadných akcích pořádaných uvnitř i venku.

„V případě účasti na hromadné akci doporučujeme dodržování bezpečnostních rozestupů dva metry a nošení ochrany úst a nosu. Ochranu úst a nosu je vhodné nosit také v obchodech a ve veřejných vnitřních prostorech,“ uvedla radnice na webu.

Ohnisko v Úpici stojí i za výrazným zvýšením případů covidu-19 na Trutnovsku v posledních dnech. Od pátku do dnešního rána se počet zjištěných případů nákazy v okrese od počátku epidemie zvýšil o 55 na dnešních 117. Počet aktivních případů v okrese od pátku vzrostl z 18 na 70.

Rekordně přibylo případů nákazy v celém Královéhradeckém kraji. Nejvíce nemocných v kraji bylo ráno v okrese Hradec Králové, a to 72, což bylo o dva více než v úterý ráno. Na Náchodsku bylo nemocných 62, tedy o pět více. V okrese Jičín hygienici evidovali růst počtu nemocných o jednoho na 22 a na Rychnovsku o tři na 22.

Kvůli situaci v Úpici od 15 hodin zasedne bezpečnostní rada kraje.

Podle ministerstva zdravotnictví, které při evidenci případů používá jinou metodiku než krajští hygienici, bylo od začátku epidemie v Královéhradeckém kraji do dnešních 07:29 zjištěno 789 potvrzených případů covidu-19. Byl to třetí nejnižší počet mezi kraji.

V přepočtu na 100 tisíc obyvatel to představovalo 143,03 případu nákazy. Byl to druhý nejnižší počet v celé ČR, nižší hodnotu 138,86 případů na 100 tisíc obyvatel měl jen Ústecký kraj.

Také přečtěte

Saský premiér dál odmítá zavření hranic s Českem a Polskem, dojíždějící zdravotníci jsou nepostradatelní

Saský premiér Michael Kretschmer dál odmítá, aby se uzavřely hranice s Českem a Polskem. Čeští …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *