Web zprávy

Z Náhorního Karabachu uprchla polovina obyvatel

Podle zdrojů z mezinárodně neuznávané republiky až polovina místní populace byla nucena odejít uprostřed bombardování a bojů.

„Podle našich předběžných odhadů se přemístilo asi padesát procent obyvatel Karabachu, z toho 90 procent tvoří ženy a děti,“ řekl médiím Artak Beglaryan, karabašský ombudsman. Podle jeho slov se na bezpečná místa v republice Arcach (arménský název Náhorního Karabachu) muselo vystěhovat zhruba 70 až 75 tisíc lidí.

 

Foto: Novinky.cz s Mapy.cz

Ruská agentura RIA Novosti upozornila, že mezi uprchlíky je hodně invalidů i nemocných lidí, kteří odjíždějí přímo z nemocnic. „Bojíme se bombardování. Ve městě zůstávají jen muži,“ citovala obyvatelku Stěpanakertu, správního střediska arménské separatistické enklávy v Ázerbájdžánu. Obce podél linie fronty jsou podle zpravodaje agentury prázdné.

Experti Amnesty International v minulých dnech potvrdili, že Ázerbajdžán při bombardování Stěpanakertu použil zakázané kazetové bomby.

„Použití kazetových bomb je podle mezinárodního práva zakázáno. Použití kazetových bomb k útoku na civilní oblasti je extrémně nebezpečné a povede pouze k dalším úmrtím a zraněním,“ uvedl Denis Krivošejev, zástupce ředitele Amnesty International pro Evropu a Střední Asii.

Odhaduje se, že pět až 20 procent kazetových bomb neexploduje a stávají se hrozbou pro civilní obyvatelstvo.

Kráter po ázerbajdžánském ostřelování Stěpanakertu, hlavního města Náhorního Karabachu

Foto: Dmitri Lovetsky, ČTK/AP

Také přečtěte

Demokraté formálně předali Senátu ústavní žalobu na Trumpa. Projednávat by ji měl od 9. února | iROZHLAS

Demokraté ze Sněmovny reprezentantů formálně předali ústavní žalobu na předchozího prezidenta Donalda Trumpa Senátu. Informovala …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *