Web zprávy

Za hrozbu teroristickým útokem dostal muž z Ostravy 3,5 roku. Na trestu se dohodl se státním zástupcem | iROZHLAS

Jednapadesátiletý Roman Mariančík, který se vydával za příslušníka Islámského státu a vyhrožoval odpálením náloží v několika ostravských obchodních centrech, si ve vězení odpyká 3,5 roku. K činu se přiznal, o vině a trestu se dohodl se státním zástupcem a soud tuto dohodu schválil.Ostrava

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítJednapadesátiletý Roman Mariančík si ve vězení odpyká 3,5 roku (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki

O uzavření dohody obžalovaný požádal v pondělí po zahájení hlavního líčení, což umožňuje novela trestního zákoníku a trestního řádu platná od 1. října. Mariančík byl obviněný z vyhrožování teroristickým trestným činem, za což mu hrozilo až 12 let ve vězení.

Muž, který pochází ze Slovenska, ale žije v Ostravě, u soudu řekl, že netušil, že je za čin tak vysoká trestní sazba. V případě uzavření dohody už soud nemusí provádět související dokazování.


Mladík se přiznal k spoluúčasti na výhrůžkách terorismem. ‚Přišlo mi, že policie to bere jako humor‘


Číst článek

Muž letos v dubnu opakovaně anonymně volal na tísňové linky. V době, kdy telefonoval, byl podle soudu opilý. Vyhrožoval bombovým útokem v několika prodejnách jednoho obchodního řetězce na Ostravsku, žádal milion amerických dolarů (zhruba 22 milionů korun) v hotovosti a dopravní letadlo pro cestu do Afghánistánu.

Policisté pachatele zadrželi za několik hodin a soud ho poslal do vazby. V obchodech zasahovalo téměř 150 policistů. Několik stovek lidí bylo evakuováno, pyrotechnici a psi vycvičení na vyhledávání výbušnin ale žádnou bombu nenašli.

Součástí dohody o vině a trestu je i uhrazení škody více než 20 000 korun policii. Jde o náklady pro policisty, kteří se podíleli na zásazích a nebyli ve službě. Obchodní řetězec, který svou újmu vyčíslil na 176 000 korun, se naopak musí obrátit na občansko-právní řízení.

Soudce řekl, že i soud měl k vyčíslování škody za ušlý zisk výhrady. Obžalovanému propadl mobilní telefon, Mariančík podle dohody rovněž absolvuje ústavní protialkoholní léčení.

Roman Mariančík (51), který se letos na jaře vydával za člena Islámského státu a hrozil odpálením bomb v Kauflandech, bude ve vězení 3,5 roku. Na trestu se dohodl. Muž požadoval milion dolarů a letadlo s plnou nádrží. V opačném případě vyhrožoval bombovými útoky.

10:02 – 09. 10. 2020

14

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Poslanci projednají delší stav nouze a koronavirové postihy

Poslanci by měli příští týden posoudit další žádost menšinové vlády ANO a ČSSD o prodloužení …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *