
V Evropě snad není stát, který by neměl svoji část hříchu. V nizozemském Amsterdamu je to pověstná čtvrť červených luceren, v německém Hamburku se povětrné ženštiny spojují s přístavem a v Praze ještě donedávna s Perlovou ulicí. I když už prostituce není tím, čím bývala, stále tu je. Změnit to chce Evropský parlament, který schválil znění normy, jež by prostituci v Evropě regulovala. Nyní se jí bude zabývat Evropská komise.
Europarlament chystá regulaci prostituce na území Evropské unie. Ilustrační foto
|
Foto: Shutterstock
Za sex s prostitutkou zatím platí muži pár stovek, maximálně tisíce korun. Může však přijít doba, kdy ještě zaplatí za „nástavbu“. A to když je při této kratochvíli přistihnou represivní složky. Počítá s tím plánovaná regulace prostituce na území Evropské unie, která navrhuje kriminalizaci zákazníků.
V jednom z bodů deklarace s názvem Usnesení Evropského parlamentu o regulaci prostituce v EU, která byla na plénu projednána v polovině letošního září, parlament mimo jiné vyzývá členské státy k tomu, aby „nákup, akceptování nebo obdržení sexuální služby od určité osoby za odměnu, příslib odměny, poskytnutí věcné výhody nebo příslib takové výhody bylo možné trestat jako trestný čin“.
V překonání ostychu a snaze postavit se na vlastní nohy by prostitutkám měl pomoci exitový program:
Prodávat své tělo nejde celý život. I prostitutky myslí na změnu povolání
Jako etalon by mělo sloužit Švédsko či Norsko, kde už několik let funguje model, kdy jsou zákazníci prostitutek buď na místě pokutováni, nebo jim hrozí i několikaměsíční vězení.
Výtky z Česka
V České republice, kde je podle Spolku pro ochranu žen přibližně třináct tisíc sexuálních pracovnic, je sice prostituce nelegální, ale není za ni nikdo postihován. Lidé, kteří se o tuto problematiku zajímají, sice snahu EU vítají, varují však právě před kriminalizací. „Jsme rádi, že usnesení klade velký důraz na prostituci z chudoby. Ale jako celek jej podpořit nemůžeme,“ uvedla předsedkyně Spolku pro ochranu žen Zdeňka Pecharová.
Místo represe vůči poskytovatelům sexuálních služeb navrhuje parlament zabývat se osobami, které těchto služeb využívají:
Europarlament žádá ochranu práv prostitutek. Chce lepší přístup k lékařské péči
Podle ní se totiž u znění normy Evropského parlamentu skrývá ďábel v detailech. Usnesení totiž také počítá s omezováním poptávky, například zredukováním reklamy na poskytování erotických služeb. „To by nebylo úplně šťastné, zejména v České republice, kde dlouhodobě převažuje sociálně motivovaná prostituce. Například samoživitelek a zadlužených žen. Dále usnesení naznačuje, že prostituce se téměř vždy rovná násilí na ženách. Což je otázka úhlu pohledu. My nejsme tak radikální jako toto usnesení,“ doplnila Pecharová.
Prostituce jako živnost
Zdrženlivější by byla i Hana Malinová, ředitelka organizace Rozkoš bez rizika věnující se postavení žen a mužů v sexbyznysu. „Pokud se budeme bavit o nějaké formě úpravy komerční nabídky sexuálních služeb, měla by se nejprve legalizovat. Konkrétně by šlo o její zařazení například mezi živnosti volné. Tedy zrovnoprávnění s ostatními živnostmi,“ řekla Malinová.
Zdroj: Youtube
Vyjádřila se i k úvahám evropských poslanců vydat se skandinávskou cestou. „Pokud se týká větru ze severu, který k nám vane v podobě zákona trestajícího zákazníky, je třeba připomenout, že u nás je mnohem řidší sociální síť, takže jí mnoho žen propadne. Například když nemá kde bydlet, lze jen těžko žádat o příspěvek na bydlení,“ popsala Malinová. Na závěr doplnila výrok jedné z klientek: „Jen díky tomu, co dělám, všechny moje děti vystudovaly. Stát by mi měl být za to vděčen.“
Kdy by případně novinka napříč Evropou mohla platit, není zatím jasné. Nyní se jí má zabývat Evropská komise.