Za školáckou chybu hrozí 25 000 Kč pokuta


Některé prohřešky proti pravidlům silničního provozu ani nevnímáme, protože zdánlivě nikoho neohrožují. Do té doby, dokud nám je nepřipomene policie. I s mastnou pokutou.

Existují přestupky, u kterých je všem zřejmé, že svým konáním překročili zákon. Příklad? Jízda nepovolenou rychlostí, projetí křižovatky na červenou nebo předjíždění na dvojité plné čáře. Porušujeme zákon, víme o tom, jsme připraveni nést důsledky. Jen úplný ignorant by něco podobného páchal, aniž by nebyl srozuměn s možnými důsledky. Pak jsou však přestupky, u nichž nám „společenská nebezpečnost“ nepřijde v prvním okamžiku vůbec na mysli. Policie si však v některých případech může myslet opak. Pojďme se na to podívat blíže.

Na řidiče čekají od nového roku zásadní změny

Jak jsme již na těchto stránkách nejednou uváděli, od 1. ledna 2024 čekají na řidiče poměrně zásadní změny. Pochopitelně za předpokladu, že vše projde legislativním procesem tak, jak má ministerstvo dopravy v plánu. Krom například „řidičáku na zkoušku“ od 17 let dojde především ke změnám celého bodového systému, které zahrnují i výši pokut v blokových i přestupkových řízeních a také stanoví délky dob pro odebrání řidičského průkazu. Jinými slovy, „vše bude jinak“, a co je důležité, řidiče čekají daleko přísnější postihy.

A to zejména v případě, kdy se jedná o závažné přestupky, ty chce zákonodárce i policie postihovat podstatně citelněji než nyní. Příklad? Jeden z nejčastějších přestupků, vysoká rychlost, bude s novelou zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, vypadat takto: Za překročení rychlosti o více než 40 km/h v obci a o 50 km/h mimo obec (a více) můžete v přestupkovém řízení dostat pokutu 7 000 – 25 000 Kč (nyní 5 000 – 10 000), navíc můžete na místě přijít o řidičák.

Možnost zabavit řidičák na místě leckoho možná odradí

To už jsou postihy, které myslím leckoho přimějí sundat nohu z plynu. Podobně na tom je telefonování za jízdy, jízda na červenou, jízda pod vlivem alkoholu (a odmítnutí dechové zkoušky na přítomnost alkoholu) nebo nezastavení před přechodem pro chodce. Všechny tyto (a některé další) přestupky jsou považovány za vysoce nebezpečné a je asi správné, že si policie na notorické piráty posvítí. Ono zaplatit 5 000 a jet dále, či 25 000 a přijít o řidičák je celkem rozdíl.

Stále to jsou však přestupky, u nichž si míru svého zavinění dobře uvědomujeme. Co ale u těch jiných? Existuje jeden, kterého se občas dopustíme téměř všichni, přitom podle novely jej policie může postihovat pokutou až 25 000 Kč ve správním řízení. Naopak odpadla pokuta v přestupkovém řízení (dosud bylo 10 000 Kč). Tento přestupek se krčí v textu s výpisem až někde úplně dole, skrytý v kolonce přestupků s označením „Profesní, zdravotní a technická nezpůsobilost“.

Neoprávněné užití výstražných světel? 25 tisíc, ani nemrknete

Kde při bližším prozkoumání najdeme přestupek s popisem „Antiradar, neoprávněné užití výstražných světel“. A jsme doma. Antiradar myslím každý chápe, ty opravdu žádná policie na světě nemiluje a poměrně nelítostně je také postihuje. Ale „neoprávněné užití výstražných světel“? Tedy obligátní čtyři blinkry? V sazebníku je k tomu přestupku uvedeno lakonické „7 000 – 25 000 korun ve správním řízení“. Dosud bylo mimochodem podstatně snesitelnějších 5 000 – 10 000 korun (a současně až 10 000 korun na místě).

Jak jsem si ověřil u svého „přítele na policii“, nikdo vám nedá 25 000 pokuty za to, že někomu poděkujete probliknutím čtyřmi blinkry dozadu. To opravdu ne. Ale už varování před policejní hlídkou nebo odstavení auta tam, kde nemáte, a spolehnutí se na stejný způsob označení vozu vzbudí zájem policistů, pokud vás u toho přistihnou. A jak jsem slyšel v telefonu, „pokud se sejde opravdu špatná kombinace všeho dohromady spolu s přísným úředníkem na úřadě, můžeš těch 25 tisíc opravdu dostat“.

Tak to bychom měli. Jaké z toho plyne ponaučení? Dávejte si opravdu pozor, kdy a jak výstražná světla pouštíte. Od 1. ledna 2024 pak speciálně. Je možná lepší méně blikat, ale o to více ušetřit. Máte vy nějakou osobní zkušenost s postihem za čtyři blinkry? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!