Web zprávy

Za ubodání staršího muže dvěma desítkami ran nožem si žena odpyká 10 let


Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat k Vrchnímu soudu v Praze.

„Vinu má soud za prokázanou a to na základě  svědeckých výpovědí i znaleckých posudků. Vztah obžalované a poškozeného byl postaven na konzumaci alkoholu. Tímto si oba nahrávali, bylo to důvodem jejich návštěv,“ zdůvodnil středeční verdikt předseda senátu Petr Blažek.

Trest padl na spodní hranici sazby, soud totiž uznal jako polehčující okolnost dosavadní bezúhonnost a lítosti obžalované.

Pili, ale vnímali

Žalobkyně ovšem žádala původně zpřísnění právní kvalifikace. 

„Navzdory těžkému stupni opilosti vnímali obžalovaná i poškozený realitu. Obžalovaná si musela být vědoma, že útočí proti hrudníku, místu, kde jsou uloženy životně důležité orgány,“ argumentovala dnes v závěrečném návrhu státní zástupkyně Radka Myslíková.

Žalobkyně se opírala též o to, že na těle oběti soudní lékaři objevili poranění, které lze vysvětlit aktivní obranou ubodaného. 

O tom, že i Diana B. si vážnost útoku mohla uvědomit, svědčí podle Radky Myslíkové to, že žena po ataku volala své partnerce.

„Vinu mám z provedených důkazů za prokázanou,“ zdůraznila státní zástupkyně. Navrhla tak, aby soud čin kvalifikoval přísněji – jako vraždu spáchanou trýznivým způsobem. Za to dnes navrhla trest na spodní hranici sazby, která činí 15 až 20 let vězení.

Až dosud byla Diana B. stíhána na vraždu prostou se sazbou od 10 do 18 let. 

Podle soudce Petra Blažka však ke zpřísnění verdiktu není důvod. „Útok nebyl z pohledu soudu zamýšleným, došlo k vystupňování konfliktu, zaviněného alkoholem,“ vysvětlil.

„Tento případ není s ohledem na okolnosti tak jednoznačný, jak tvrdila státní zástupkyně. Pro prokázání viny nepostačí tvrzení o tom, co se s největší pravděpodobností stalo,“ uvedla naopak obhájkyně.

Pokud by měla být kvalifikace činu podle obhájkyně změněna, tak jen jako mírnější delikt opilství. Trest proto navrhla advokátka pod spodní hranicí sazby, která činí tři až 10 let. Nepochodila však, soudce odmítl i její návrh.

„Chtěla bych říci, že je mi to strašně líto. Nedokáži si představit, že se ten tragický večer opravdu stal,“ sdělila na závěr obviněná.

Pila se vodka i víno

Konflikt, který vyvrcholil tragicky, se odehrál před půlnocí 15. ledna v jednom z bytů na Proseku. Diana B. sem zašla za svým o 26 let starším známým, někdejší leteckým mechanikem, který v minulosti prý pracoval také pro vládní letku.

Popíjení vodky a vína ale skončilo napadením kuchyňským nožem, podle žaloby návštěvnice muži zasadila čtyři rány do hrudníku a další dvacítku do zad. Obviněná se hájila, že kvůli těžké opilosti si na nic z inkriminované noci nepamatuje.

Přesto však Diana B. krátce po útoku zavolala své přítelkyni, kdy se o střetu zmínila. Před soudem vypověděla, že se ráno probudila vedle oběti a teprve zjistila, že se něco stalo. A také 16. ledna zavolala na tísňovou linku. „On je prostě bezvládnej,“ řekla tehdy operátorce. Kdyby pomoc zavolala včas, smrti možná šlo předejít.

„V případě poskytnutí vysoce specializované lékařské péče spočívající v zajištění základních životních funkcí poškozeného a jeho urychleného transportu na kardiochirurgické pracoviště a následného chirurgickéhozákroku byla naděje smrt poškozeného odvrátit,“ sdělila žalobkyně.

Také přečtěte

Muž beze jména je zpět. Teď se ukáže, kam je ruský režim ochoten zajít

Budoucnost nejznámějšího Putinova protivníka je nyní předmětem divokých spekulací. Komentátoři a analytici se shodnou v …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *