Web zprávy

Zabijte všechno. Barmští vojáci popsali znásilňování a vraždění Rohingů


Oba muži se zřejmě přímo podíleli na tažení, které proti Rohingům uspořádala barmská armáda v roce 2017. Na záznamech popsali nespočet masakrů a násilí vůči Rohingům, kterých se zúčastnili nebo jim přihlíželi.

Jeden z vojáků, Myo Win Tun, se na videu doznal k účasti na vraždě třiceti Rohingů a jejich pohřbení do masového hrobu. „Řekli nám, ať zabijeme všechno, co uvidíme, včetně dětí. Stříleli jsme muslimské muže do čela a jejich těla shazovali do hrobů. Sám jsem znásilnil jednu ženu,“ popsal.

Videa pořídila Arakanská armáda, která vede s barmskými silami boj a usiluje o sebeurčení Arakanského státu. Další z vojáků, Zaw Naing Tun, prohlásil, že jim nadřízení dali pokyn k „vyhlazení“ Rohingů. „Sledoval jsem řadu služebně starších vojáků při znásilňování mnoha žen Rohingů,“ uvedl.

Záznam měla možnost zhlédnout dvě americká média, The New York Times a kanadská televize CBC, a thajská nevládní organizace Fortify Rights.

„The New York Times nemohou nezávisle potvrdit, že oba vojáci spáchali zločiny, ke kterým se doznali. Ale detaily v jejich tvrzení jsou v souladu s výpověďmi, které poskytla řada svědků a pozorovatelů,“ uvedl deník.

Podle organizace Fortify Rights není na záznamech patrné, že by oba muži vypovídali pod hrozbou násilí.

V příběhu bývalých barmských vojáků ale panují velké nejasnosti. „Z článků není jasné, jak muži padli do rukou Arakanské armády, proč vypovídali, jak a pod jakou autoritou byli přepraveni do Haagu,“ upozorňuje agentura Reuters.

Tváře Rohingů, kterým se podařilo uprchnout:

Cenné svědectví

Vojáci se nyní podle britského deníku The Guardian podrobí výslechu úředníků Mezinárodního trestní soudu (ICC), kteří vyšetřují, jestli Barma pronásledováním a nucenou deportací Rohingů spáchala zločiny proti lidskosti. Svědectví vojáků lze použít jako důkaz a mohou být u soudu předvoláni jako svědci.

Barma propustila vojáky odsouzené za vraždy Rohingů, ve vězení nebyli ani rok

Podle vyšetřovací zprávy OSN během tažení barmské armády lehlo popelem více než čtyři sta vesnic, deset tisíc Rohingů přišlo o život a další stovky tisíc příslušníků této menšiny musely uprchnout do blízkého Bangladéše.

Rohingové jsou muslimská menšina, která žije v barmském Arakanském státě. Jejich počet se odhaduje na 1,1 milionu. V převážně buddhistické Barmě čelí dlouhodobé diskriminaci.

Barmské úřady je považují za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně. Většina Rohingů byla občanství zbavena v roce 1982 a zůstala bez státní příslušnosti.

Také přečtěte

Saský premiér dál odmítá zavření hranic s Českem a Polskem, dojíždějící zdravotníci jsou nepostradatelní

Saský premiér Michael Kretschmer dál odmítá, aby se uzavřely hranice s Českem a Polskem. Čeští …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *