Web zprávy

Začalo druhé kolo senátních voleb

Finálové duely také ukážou, zda si sociální demokraté alespoň udrží vlastní senátorský klub, k němuž je třeba nejméně pěti členů. Sociální demokracie obhajovala deset mandátů ze 13. Mezi finalisty jsou ale jen tři kandidáti navržení ČSSD.

V opačné pozici jsou Starostové a ODS. Bez ohledu na výsledek voleb budou mít shodně nejméně 16 senátorů i díky tomu, že na Děčínsku dosáhl už v prvním kole na znovuzvolení Zbyněk Linhart (za STAN). Obhajují tak po třech mandátech a mají po deseti finalistech. V klubu Starostů jsou i oba senátoři za TOP 09, která má ve finále tři nominované.

Třetí nejsilnější frakcí v Senátu pravděpodobně zůstane klub KDU-ČSL. Má šanci získat sedm senátorů a obhajuje šest míst z 15. ANO by k pěti senátorům, kteří mu zůstanou, mohlo přidat dalších osm, dva mandáty obhajuje. Početně nejmenší Klub pro liberální demokracii – Senátor 21 má ve finále dva ze svých šesti členů, kteří mandát obhajují. Posílit by jej mohli v případě zvolení dva kandidáti Pirátů.

Jako první měli možnost finálové souboje ve 26 obvodech rozhodnout voliči s koronavirem v nařízené karanténě, kteří ve středu hlasovali z auta na drive-in stanovištích. Bylo jich 513. Pro voliče bez karantény ovšem volby začnou až dnes dvě hodiny po poledni. Lístky dostanou ve volebních místnostech. Hlasovat může zhruba 2,8 milionu lidí. K prvnímu kolu přišlo 37 procent z nich, v druhém kole bývá účast nižší. Výsledky hlasování bude v sobotu po uzavření volebních místností zveřejňovat Český statistický úřad na volebním webu.

Také přečtěte

„Můžu na tu pizzu poprosit místo ananasu banán?“ Instagram týdne vám připomene hlášky z českých restaurací a hospod – G.cz

A Instagramem týdne se stává… Restaurace a hlavně hospody nám už chybí tolik, že si …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *