Web zprávy

Záchranáři v Jihlavě nově cvičí i v unikátní pohyblivé maketě vrtulníku


Největší místnost budovy, která má strop ve výšce dvanácti metrů, patří lezecké stěně a simulátoru vrtulníku. Ten bude sloužit na cvičení leteckých záchranářů pro zásahy z helikoptéry v obtížně přístupných místech jako na svazích v terénu, na střechách či ve výškových budovách. 

„Máme tady také počítačový sál, dvě odborné učebny s pacientskými simulátory, simulátor na cvičení biohazard týmu čili dekontaminační jednotky pro zásahy u pacientů s nebezpečnou nakažlivou chorobou,“ přiblížil mluvčí ZZS Petr Janáček.

Centrum je primárně určeno pro školení záchranářů z Vysočiny, provozovatel ale chce navázat spolupráci například s lékaři či sestrami z nemocnic, s policisty či hasiči. „Do budoucna zde chceme pořádat třeba i kurzy první pomoci pro laickou veřejnost,“ dodal Janáček.

Středisko je už v provozu, jeho plnému využití nyní brání epidemie covid-19. „Už jsme sem přestěhováni z vedlejší budovy záchranné služby, kde jsme sídlili v jedné místnosti,“ pověděl Janáček.

Unikátním zařízením střediska je pohyblivý simulátor vrtulníku. „Je to patentovaný prototyp, nikde v Česku zatím nic podobného není. Proto chceme oslovit i kolegy z ostatních leteckých záchranných služeb, kteří by ho mohli využívat k výcviku,“ podotkl Janáček.

Na pacientských simulátorech se cvičící mohou připravovat na práci se skutečnými lidmi, které zde nahrazují figuríny s čidly. Jejich reakce řídí a ovlivňují prostřednictvím počítačové sítě lektoři, kteří zásah sledují z vedlejší místnosti.

Vybudování střediska stálo více než 80 milionů korun, z nichž 85 procent uhradila dotace z Evropské unie. „Základnu páteřních lektorů střediska tvoří speciálně školení záchranáři a lékaři s mnohaletou praxí ve výjezdových skupinách,“ upřesnil Janáček.

Také přečtěte

Švýcarští házenkáři byli blízko senzaci. Na MS podlehli Francii jen o gól

Švýcarští házenkáři sahali při své první účasti na mistrovství světa po 26 letech po senzaci. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *