Web zprávy

Záchranná stanice pro exotická zvířata nemá dost peněz na provoz

Záchranná stanice funguje jako azyl jak pro zvířata, o která se jejich chovatelé už nemohou starat nebo je někdo najde zraněné v přírodě. Celý název zní – Záchranná stanice pro divoká a exotická zvířata, lze tu tedy nalézt i živočichy, kteří běžně v české přírodě nejsou k vidění. Jedním z nejexotičtějších tvorů je lev Leon.

Stanice sídlí nedalo nádraží Praha-Libeň v prostorech, kterou má v pronájmu za symbolickou cenu od Správy Železnic. U vstupu všichni návštěvníci míjejí papouška, který tu funguje tak trochu jako poplašné zařízení. Příchozí ihned prozradí svým dost hlasitým projevem. Papušek sem přišel z jednoho z obchodů v nákupním centru, kde byl vystaven a každý si na něj mohl sáhnout. „Naučil se nenávidět lidi. Vykoupila ho odtamtud paní, vzala si ho domů a pokoušela se z něj udělat normálního ptáka, ale když jí potřetí zašívali obličej, tak to vzdala,“ říká Věra Přibylová. Papouška má ve své péči už jedenáct let a pořád se útočit na lidi bohužel neodnaučil. Dá se s ním sice vyjít, ale nesmí se ho nikdo pokoušet hladit.

Pražská zoo chce postavit novou expozici pro lední medvědy.

Není ani na dříví

Místo, kde sídlí, zatím není v úplně ideálním stavu. Vzhledem k tomu, že se budova původně měla bourat, není tu vodovod ani kanalizace. Jedná se o bývalé drážní dílny a ty také nejsou zateplené. Je tu ale dost místa pro zvířata, která v zimě nemohou být ve výbězích. Přibylová tu topí dřevem, nyní ale nemá finance na to, aby ho koupila dostatek na celou zimu.

V záchranné stanici ve Vysočanech se Věra Přibylová stará o zraněná nebo odložená divoká a exotická zvířata.

V záchranné stanici ve Vysočanech se Věra Přibylová stará o zraněná nebo odložená divoká a exotická zvířata.

Autor: Czech News Center/Jan Zázvorka

Má pár stálých sponzorů, ale větší část rozpočtu tvoří peníze od menších dárců. Stanice má i svůj transparentní účet, kam lidé mohou přispívat, poslední dobou ale moc peněz nechodí. „Za celé září přišlo 3200 korun a to například jen přes 4 tisíce platím elektřinu,“ říká Přibylová. Aby se stanice udržela v chodu je potřeba zhruba 20 až 25 tisíc korun. Platit se musí nejen energie, ale i krmení pro zvířata nebo ošetření u veterináře.

Vrána z Berlína

Každé ze zvířat, které lze najít ve výbězích a voliérách sem přišlo s nějakým příběhem. Zajímavý je třeba příběh vrány Berolíny, která se sem dostala až z Berlína. Jedná se o vránu šedou, které se říká také „šedivka“. Tento druh se zrovna v Praze moc nevyskytuje, ale v Berlíně jich je podle Věry Přibylové skoro stejně jako holubů. Sama ji tam našla na výletě v polovině července.

Kvůli koronaviru omezí Praha rozpočet. Hlavní město hledá úspory v běžných výdajích.

Zahlédla ji nedaleko zoologické zahrady, jak ležela v ne zrovna moc dobrém stavu na zemi. „Byla vychrtlá, měla špinavé peří od průjmu, měla uraženou špičku zobáku, krvácelo to a ještě ke všemu nereagovala, bylo mi jasné, že nevidí,“ popsala, jak ji našla. Slepota postihuje ptáky často po různých úrazech, postupně ale odezní a nyní už vidí v pořádku. Přibylová jezdila po městě a sháněla různé útulky, ale byla sobota odpoledne a nepodařilo se jí ani s pomocí známého, co umí dobře německy, sehnat veterináře ani žádný útulek. Tak se prostě rozhodla, že si ji přiveze domů.

Zobák doroste

Až se ve Vysočanech vykurýruje, plánuje ji její zachránkyně opět vypustit tam, kde ji našla. Zobák jí pomalu dorůstá a podařilo se jí také vyléčit pomocí antibiotik z těžkých průjmů. Není ale jediným ptačím obyvatelem útulku, dají se tu nalézt i poměrně neobvyklá zvířata. V jednom z výběhů jsou například spolu s domácími kachnami dva indičtí běžci. Těm se teď snaží Přibylová najít nový domov.

Zvířat tu teď je kolem dvou set, kromě zachráněných tvorů tu má Věra Přibylová i své vlastní papoušky. Jsou tu andulky, zebřičky, různě handicapovaní ptáci a také jedna želva. Zpět do přírody už nemůže včelojed lesní bez jednoho křídla nebo poštolka bez poloviny křídla.

Z bývalých lázní se stane Dům tance

Lev potřebuje společnost

Největším obyvatelem vysočanské stanice je určitě lev Leon. Ten bydlí ve výběhu zatím sám.„Loni v srpnu mi napsal pán, jestli by si ke mě nemohl na dva měsíce dát lva,“ popsala Přibylová, jak k němu přišla. „Pán ho opravdu přivezl, smontoval i klec, ale pak pořád pobyt lva prodlužoval a prodlužoval až tu skončil na trvalo. Denně sežere 7 kilo masa, alespoň to stále financuje jeho bývalý chovatel. Leon by ale potřeboval společnost,“ dodává.

Přibylová sehnala dokonce dvě lvice, které by se k němu měly nastěhovat. Nyní zatím ale žijí u chovatelů, který jí je dal. Je však potřeba rozšířit výběh a vybudovat větší klec. Na to jsou ovšem také potřeba peníze, kterých se stanici zrovna příliš nedostává.Také přečtěte

Stožáry Vodafonu provozuje nová firma. Chce na ně nalákat další operátory

Ke sdílení sítí se v Česku Vodafone nakonec nedostal, firma nicméně v globálním měřítku vymyslela …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *