Web zprávy

Záhada zmizení MH370: Vyplavilo moře další kus letadla? Úlovek Australana vyvolal spekulace

Objevený kousek by mohl být vyvažovací ploškou, která se nachází na křídlech letadel. V pondělí 5. října si Elcoate vyrazil na ryby, jeho destinací byla odlehlá pláž v Queenslandu na severu Austrálie. Netušil, že místo ryb „chytne“ něco úplně jiného. „Ta pláž je asi 7 kilometrů od mysu Tribulation, chtěl jsem rybařit, ale na pláži mě zaujaly vyplavené trosky,“ uvedl Elcoate.

„Vypadá to jako vyvažovací ploška z křídla letadla.“

„Nejdřív jsem si myslel, že by to mohlo být něco z jachty, část kormidla. Pak mi došlo, že to vypadá spíš jako vyvažovací ploška z křídla letadla,“ popsal. Přestože Elcoate pracuje s letadly, jeho specializací je elektrotechnika, rozhodně se nepovažuje za experta, co se struktury strojů týče, proto se spojil s odborníky.

Koronavirus ONLINE: Nová opatření už od pondělí, oznámil Prymula. A 29 mrtvých za den v ČR

Vyplavenou část si vyfotil a snímky poslal na analýzu leteckým inženýrům. Obrátil se na jejich facebookovou stránku a požádal je, zda by byli schopni identifikovat, o co se jedná. „Kontaktovalo mě rázem spoustu lidí. Vyzvali mě, abych zavolal na úřad pro dopravní bezpečnost, což jsem udělal,“ pořízené fotky agentuře poskytl v úterý.

Tento nález spustil další vlnu spekulací, oficiální vyšetřování a pátrání sice skončilo už v roce 2017, soukromí detektivové a letečtí experti však nepřestávají doufat, že se jim záhadu podaří vyšetřit. Australský úřad pro dopravní bezpečnost uvedl, že se s největší pravděpodobností nejedná o část zmizelého Boeingu 777. Poslední trosky stroje se v roce 2015 našly na ostrovu Reunion, který je přes 10 tisíc kilometrů vzdálený od queenslandské pláže.

Expert: Neodpovídá barva ani poškození

Fotky prověřovali i členové facebookové skupiny Asociace australských pilotů. „Může to být další část z letu MH370? Záhadný kus se jeví jako vyvažovací ploška z B737 nebo B777. Část zatím zůstává na pláži, kde byla objevena,“ napsali. Naděje, které objev vzbudil, rychle uhasil letecký expert Mick Gilbert, jenž se případem zmizení letu MH370 dlouhodobě zabývá.

„Kus nevykazuje škody poškození, které by odpovídaly době, kterou trosky hledaného letounu strávily ve vodě. Hned na první pohled je jasné, že ploška neodpovídá ani barvě malajsijského Boeingu. Pokud se skutečné o vyvažovací plošku jedná, patří spíš aerolinkám Papuy-Nové Guiney Air Niugini, konkrétně jejich letu 73, který v roce 2018 sjel z ranveje na letišti v Chuuku a skončil ve vodě. Incident si tenkrát vyžádal jednu oběť,“ objasnil Gilbert.

Nebyla to nehoda, tvrdí expert o zmizelém letu MH370. A přidal jasné důkazy

Konspirační teorie spojené s letem MH370

Malajsijské úřady jsou připraveny případ otevřít, pouze však za předpokladu, že jim budou předloženy podložené důkazy. Záhada je oblíbeným tématem konspirátorů, kteří kromě verzí, že pilot/kopilot spáchal sebevraždu nebo že letadlo někdo unesl, pracují s hypotézou, že ho mohl nechat sestřelit ruský prezident Vladimir Putin nebo severokorejský diktátor Kim Čong-un, populární je i verze, že Boeing 777 omylem zasáhla malajsijská armáda. Možnost toho, že šlo o technickou závadu, konspirátoři nepřipouštějí. Různé bizarní teorie živí i fakt, že ještě den po zmizení letadla vyzváněly telefony některých pasažérů.Také přečtěte

Armáda dostane jen polovinu ze slíbených 10 miliard. Na zbylých pět chce Babiš analýzu

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválí přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *