Web zprávy

Zájem o roušky se několikanásobně zvýšil, lékárny jsou ale připravené


ilustrační snímek


| foto: Luděk Ovesný,
MAFRA

Lékárny jsou na zvýšenou poptávku připravené, nedostatek ochranných prostředků podle nich nehrozí.

„Zájem o roušky se od vyhlášení zářijových opatření několikanásobně zvýšil. Naše lékárny i e-shop však mají dostatečné zásoby hygienických pomůcek a jsme na zvýšenou poptávku připraveni,“ řekla iDNES.cz mluvčí sítě lékáren BENU Alžběta Piškulová. 

Lékárny prodávají roušky jednotlivě nebo ve výhodnějších baleních. „Ceny těchto zdravotnických pomůcek se bohužel u dodavatelů během nouzového stavu zvýšily až na desetinásobky,“ dodala Piškulová. Tyto ceny prý drží nadále, jedna rouška tak podle mluvčí momentálně vyjde na 19 až 25 korun.

Zvýšenou poptávku potvrdil i mluvčí lékárnického řetězce Dr. Max Michal Petrov a mluvčí Pilulka.cz Kateřina Schotliová. Se situací, která nastala v březnu na začátku epidemie, se však nedá srovnat. „Po zmírnění vládních nařízení (květen až červen, pozn. red.) poptávka citelně poklesla,“ řekl Petrov. 

Opakování scénáře z poloviny března, kdy roušky a respirátory na pultech lékáren chyběly, podle oslovených prodejců nehrozí. „K takovým úvahám opravdu není důvod,“ ujistil mluvčí řetězce Dr. Max. 

Větší balení se vyplatí

Zákazníkům se roušky a respirátory vyplatí v lékárnách kupovat po větších balení. Samostatně vyjde rouška na 19 až 25 korun. Při koupi sady 50 kusů se přitom cena jedné roušky pohybuje okolo 11 korun. Balení 10 respirátorů třídy FFP2 pak vyjde téměř na 1 200 korun.

Vláda se chystá rozdat miliony roušek a respirátorů, řekl premiér Babiš

Na internetu pak lidé seženou ochranné pomůcky ještě o něco levněji. „Průměrná cena roušky se pohybuje okolo 8 korun za kus, průměrná cena respirátoru je pak okolo 50 korun,“ upřesnila mluvčí Pilulka.cz Kateřina Schotliová. 

Dostatek roušek a respirátorů má podle politiků i český stát. Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek uvedl, že nastal čas, aby je stát plošně distribuoval občanům. K dispozici je podle premiéra 12 milionů respirátorů třídy FFP2 a desítky milionů roušek. Dostat by se měly hlavně k seniorům. Babišův návrh projedná na pondělním jednání vláda. 

Také přečtěte

Senát chce v novém zákonu svázat restrikce s pandemickou pohotovostí

V takzvaném pandemickém zákonu chce Senát navázat protikoronavirové restrikce na pandemickou pohotovost, kterou bude moci …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *