Web zprávy

Zákaz klecových chovů: Chovatel popsal, jak to slepice ovlivní a proč vejce zdraží

Zákaz chovu slepic v tzv. obohacených klecích je na spadnutí. Poslanci již novelu poslali do Senátu a Zákon o týrání zvířat poté poputuje k podepsání prezidentovi Miloši Zemanovi. Ne všichni ale skandují nadšením. Především zemědělci a chovatelé, kteří poukazují na ekonomické následky a zmiňují i razantní snížení produkce.

Za zákaz se postavili především ochránci zvířat, ti jsou ale podle zemědělců občas zaslepení svou snahou. „Ať si svůj názor deklarují. Chápu jejich snahu zlepšovat podmínky pro zvířata, ale to chtějí chovatelé taky. Když se podíváte na vývoj chovu zvířat, je tam obrovský pokrok, ale všechno stojí finance a musíte být schopni ten produkt následně prodat. Je to hezké mít bio vejce za osm korun, ale je jenom část zákazníků, která je ochotná za to zaplatit,“ uvedl pro Blesk Zprávy Martin Pýcha ze Zemědělského svazu.

Podle ochránců zvířat i řad expertů se slepice v klecích nemohou chovat přirozeně, pořádně si i jen roztáhnout křídla a velmi zjednodušeně se utrapují k smrti. Své teze doprovází množstvím videí. Odkazují se i na vypracovaný welfare (životní pohoda hospodářských zvířat), který podporuje zákaz klecových chovů a pohlíží na různé druhy chovů jakožto třetí osoba.

Všechny tyto otřesné záběry jsou z českých chovů, a to konkrétně v Přešticích, Libotenicích, Čeperce a SvinčanechVšechny tyto otřesné záběry jsou z českých chovů, a to konkrétně v Přešticích, Libotenicích, Čeperce a Svinčanech | Obránci zvířat

Kanibalismus i salmonela?  

Welfare je ale podle Pýchy místy pochybný a zmiňuje, jaká „pohoda“ může mezi slepicemi panovat i v halovém chovu. „Slepice jsou od své přirozenosti zvyklé žít v hejnu, to má 10 – 15 zvířat. V okamžiku, kdy máte hejno o tisíci zvířat v jednom výběhu, tak mají ta zvířata potřebu si dokazovat hierarchii. Celý život chovám slepice, když tam přinesete nové, tak se zařadí na konec. Ty nejmladší slepice čekají, až se nají starší. Jinak je vykážou a dokážou být u toho agresivní. Jsou prokázané i případy, kdy se i objevuje kanibalismus,“ argumentuje Pýcha.

Štěstí slípek a dražší vejce? Poslanci schválili zákaz klecových chovů, Toman byl proti

„Ten stres halového chovu je prokázaný a je otázkou, jestli je pro zvíře lepší být v uzavřené kleci, ale přesto tam mít sociální smír, než být ve velké hale, kde máte tisíce potenciálních agresorů,“ dodává Pýcha s tím, že rozdělit je na případné menší skupinky je časově i organizačně náročné a je zapotřebí k tomu mít i pracovní síly navíc, které ale nejsou. „Ani lidé nežijí všude v ideálních podmínkách,“ poznamenává a dodává, že úmrtnost slepic bude na 10 procentech.

Trápí jej i snížení hygienických standardů. Pýcha zdůrazňuje, že slepice budou náchylnější na onemocnění, jako je ptačí chřipka, budou více „na očích“ dravcům a zmínil i riziko přenosu salmonely u vajec. „Slepice je budou klást na podlahu, která bude pokryta častěji výkaly,“ uvádí. 

Podle předsedy spolku OBRAZ – Obránci zvířat, Marka Voršilky se ale jedná pouze o výmluvy. „Bezklecové chovy se dají vést na vysoké hygienické úrovni a vzájemné agresivitě se dá předcházet správným managementem chovu. To potvrzují i zkušenosti ze zemí, kde jsou bezklecové chovy delší dobu zavedené (Rakousko, Německo atd.). Drůbežáři se ale musí naučit nové postupy, musí své zaměstnance mnohem více školit, musí se začít ke slepicím chovat šetrně. Do toho se jim samozřejmě nechce, vést klecový chov je prostě jednodušší,“ argumentuje pro Blesk Zprávy. 

Co se týče mortality, podle welfare se jedná o bedlivě sledovaný parametr. „Projekt „LayWel“ Evropské unie zjistil mírně vyšší mortalitu v obohacených klecích ve srovnání s halami, tento rozdíl však nebyl příliš významný. Stejnou mortalitu v obohacených klecích a voliérách zjistily i dvě meta-analýzy, tedy studie shrnující poznatky z více dílčích menších studií,“ uvádí zpráva. Je ale nutné poznamenat, že zpráva se musí přečíst jako celek.

Klesne produkce a zvýší se cena? 

Zákaz klecových chovů by měl platit od roku 2027. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) byl proti, neboť chce zákaz prosadit nejdříve v Evropské unii. Celoplošně by podle něj mohl zákaz platit do roku 2030, což je i pro chovatele „stravitelnější“ datum. 

Ještě tři roky zpátky si totiž chovatelé museli předělávat chovy na obohacené klece. Novinka je tak pro ně zmařené investice, jak dále upozorňuje Pýcha. „Do nových technologií nebudou investovat, protože je to složité a je potřeba si uvědomit, že nemají žádnou záruku, že když udělají podlahové chovy a dají do toho miliony korun, že za rok, za dva neřeknou ochránci zvířat, že i to je špatně a že to chtějí zavřít (…) Odpis technologií by měl proběhnout až v roce 2032,“ vysvětluje své stanovisko Blesk Zprávám. Nevylučuje ani možné žaloby na stát kvůli zmařeným investicím. 

Celé předělávání chovů pak bude složité a zdlouhavé. Podle Pýchy, ale také podle Gabriely Dlouhé z Českomoravské drůbežářské unie to povede ke snížení soběstačnosti. „Ke snížení soběstačnosti to povede, nedokážu říci zda dlouhodobé či jen krátkodobé,“ poznamenala Dlouhá pro Blesk Zprávy. Pýcha doplňuje, že podle předběžného průzkumu by mohla výroba klesnou o až 35 procent. 

Zbytečných investic se totiž bojí i Agrofert, který ročně vyprodukuje 195 milionů vajec z klecových chovů, což je zhruba desetina spotřeby. „Agrofert bude respektovat platnou legislativu, nicméně stále zvažujeme, že podnikání v této oblasti ukončíme a své chovy nosnic prodáme,“ sdělil mluvčí Karel Hanzelka.

Z téměř umučeného Artuše je krásný pes, ale... Hrozí návrat k „šílenému“ tyranovi

Voršilka argumentuje, že je 35 procent nesmyslem. „Takto strašili před patnácti lety i v Rakousku a nakonec to dopadlo tak, že se soběstačnost zvýšila o více než 10 %, protože se zákazem zvedla prestiž domácí produkce,“ uvádí.

Pýcha ale vidí v poklesu spotřeby i praktický důvod. Zemědělci totiž musí nakoupit pozemky. „Pokud chcete udělat z klecového chovu podlahový, tak snížíte kapacitu několikanásobně. Potřebujete zhruba přes 10 tisíc hektarů zemědělské půdy na výběhy,“ poznamenal chovatel. 

„Do podlahových chovů se vejde minimálně o 1/3 nosnic méně, záleží o jaký podlahový typ se jedná zda o voliéru či podestýlkový chov, popřípadě volný chov s výběhem, kde je třeba 4m2  a pozemky chybí a nové stavby díky složitým povolením a nevůli občanů a zabírat další pozemky okolo vesnic a měst je běh na dlouhou trať, jelikož nikdo nechce v sousedství zemědělské podniky atd.,“ komentuje také Dlouhá.

Investice do nových pozemků a designu chovných stanic se může odrazit na ceně. Vejce z podestýlky či z bio chovu pořídíte za průměrnou cenu 8 korun za kus. Podle Voršilka můžeme očekávat zdražení okolo 20-40 haléřů. Skeptické odvahy počítají i s korunou nahoru. 

Budou slepice v hale šťastnější?Budou slepice v hale šťastnější? | Blesk:RINGIER AXEL SPRINGER Martin Přibyl

Cena se podle Pýchy měnit ještě nemusí. A to z jednoho prostého důvodu. Vejce se budou nadále dovážet i ze zemí, kde klecový chov zrušený není – tedy například z Polska. Právě proto se ozývá i ministr Toman, který chce nejdříve v Evropské unii nastolit shodu. 

„Přímému zákazu prodeje klecových vajec prozatím brání právo EU a pravidla jednotného trhu,“ zmiňuje k tématu případného zákazu prodeje těchto vajec Voršilka. Také přečtěte

Na Děčínsku vzplál vlak

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *