Web zprávy

Zavíračka v osm? Radši vůbec neotevřeme, reagují restaurace na nová nařízení


Restaurace a hospody budou muset od pátku zavírat už ve 20:00, řekl po čtvrtečním mimořádném jednání vlády ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle prezidenta Asociace restaurací a hotelů ČR Václava Stárka to znamená, že se večerní provoz těchto zařízení prakticky ruší. Zástupci provozoven, které portál iDNES.cz oslovil, jeho slova potvrzují.

„Naše provozovna u Karlova mostu standardně otevírá v 16 hodin, zavíračka v osm večer znamená, že se uzavře,“ uvádí Jan Horešovský, spolumajitel restaurace a vinného baru Vinograf. Podobně hovoří také šéfkuchař michelinské restaurace Field Radek Kašpárek. „Budeme se rozhodovat, jestli má vůbec cenu mít restauraci otevřenou,“ říká.

Zavíračka v deset, tržby padají. Hospody tratí desetinu, bary 40 procent

Večerní tržby jsou přitom pro řadu provozoven stěžejní. „Obávám se, že lidé vůbec nepřijdou na večeři. Pokud se bavíme o reálných tržbách před covidem, tak obědy tvořily necelých dvacet procent a zbytek se dělal večer,“ popisuje manažerka sítě TGI Friday’s Eva Balážová.

Na posledním opatření ministerstva zdravotnictví proto restauratérům vadí, že výrazně omezuje jejich podnikání, ale nenabízí žádnou kompenzaci. „Nepřichází žádná slova ohledně podpory. Teď už jde do tuhého, všichni by se podle mě uklidnili, kdyby se k tomu vláda vyjádřila. Takto akorát vzniká nervozita na všech frontách,“ podotýká Jan Boroš, jednatel společnosti FB Centrum, jež provozuje několik restaurací.

Omezení ze dne na den

Zasažení podnikatelé si také stěžují, že nevědí, na základě čeho vláda provoz jejich podniků omezuje. „Chybí nám data, ze kterých se u těch rozhodnutí vychází. A je otázka, jestli je vláda vůbec má, nebo jestli si jenom myslí, že gastroprovozy jsou takto rizikové,“ říká Jan Horešovský.

Uprostřed pandemie převzal restauraci. Bojím se, že nás znovu zavřou, říká

Dalším pak vadí, že restrikce nebyly podobně jako na jaře oznámeny dostatečně brzy. „Zaznamenal jsem vládní prohlášení, že se budou opatření oznamovat s předstihem. Jestli je toto ten předstih, tak tomu moc nerozumím. V březnu nám zavřeli restaurace ze dne na den, teď už samozřejmě přemýšlíme jinak, ale když nám to řeknou den předem, je to nefér,“ míní ředitel restaurace U Pinkasů František Novotný.

Zavádění omezení ale zástupci restaurací respektují a chápou, že je potřeba pandemickou situaci řešit. „Čísla rychle rostou a je potřeba něco udělat. Upřimně, jsem ráda, že nás nezavřeli úplně. Každopádně moc by nám pomohlo, kdybychom mohli po osmé večer vydávat aspoň jídla s sebou,“ uvádí Eva Balážová.

„Opatření respektujeme, stát má právo udělat taková rozhodnutí. Tím více se ale nyní zdůrazňuje nutnost kompenzací pro gastronomii,“ sdělil ČTK šéf asociace restaurací Stárek. Z analýz asociace vyplývá, že propad tržeb veřejného stravování by se mohl letos vyšplhat až na 60 až 80 miliard korun.

Také přečtěte

Vlak v Praze zabil muže, který seděl v kolejišti

K nehodě došlo okolo půl desáté večer poblíž ulice Podbabská v Praze 6, kde vlak …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *