Web zprávy

Zbourat nebo postavit zeď doma nejde: distanční výuka komplikuje učňům praxi

Žáci doma nemají ani vhodné vybavení nebo podmínky pro to, aby si mohli řemeslo zkoušet „naostro“. „Snažíme se studentům posílat maximum, co jde. Sdílíme jim nejrůznější výuková videa, kde jsou vysvětlené i postupy. To je tak vše, co můžeme udělat, protože většina z nich nemá prostor, kde by mohli postavit, zbourat nebo oklepat zeď,“ sdělil zednický mistr Bohuslav Dvořák.

Mezera, která distanční výukou vznikla, půjde dohnat, záleží ale na tom, zda student chce. „Ti, kteří mají zájem ji doženou, toho se nebojím. Většina z nich vyrábí i něco doma, mají třeba malou dílnu nebo podobně,“ řekl truhlářský mistr Petr Navrkal.

Známky budou komplexní

Pomalu se blíží pololetí a školy se pomalu rozhodují, jak za uplynulý půlrok studenty ohodnotit. „Ministerstvo nám zaslalo metodiku, ve které jsou doporučení jak hodnotit. Lze známkovat nebo využít slovní hodnocení, případně obě hodnocení kombinovat. Každá škola má vydaná „Pravidla pro hodnocení“, které schválila Rada školy. My budeme hodnotit známkami, ve kterých bude zahrnuta distanční i prezenční část a přístup žáků k distanční výuce,“ informoval ředitel třebíčské stavebky Jiří Kurka.

Maturitní kalendář 2021 pro Jarní zkušební období

od 1.4. 2021
mohou školy začít s písemnými formami zkoušky, jde o písemné práce, písemné zkoušky a praktické zkoušky

3. – 7.5. 2021
budou žáci psát didaktické testy, časový rozvrh zkoušek stanoví ministerstvo nejpozději do 15. ledna 2021

16.5. – 10.6. 2021
proběhnou zkoušky profilové části maturitní zkoušky

U známkování odborného výcviku ohodnotí část, kdy studenti chodili do školy a dále aktivitu během distanční části.

„Co se týče praktické výuky, žáci měli část výuky prezenčně. Získané poznatky z těchto hodin zahrneme do hodnocení. Samozřejmě mistři se snaží s žáky zůstat v kontaktu, i když je to vzhledem k praktické výuce složité. Budeme hodnotit i přístup žáků k distanční výuce. Učitelům jsem sdělil, že ve známce mají zohlednit i iniciativu nebo plnění úkolů a další specifika,“ nastínil Kurka.

Blíží se i termíny maturitních zkoušek. Ty by zatím měly být ve stanoveném termínu. Zkoušku dospělosti čekají letos novinky, v důsledku novely zákona.

„Didaktické testy budou státní a tvoří je Cermat. Hodnocení z těchto testů bude pouze uspěl nebo neuspěl a nebude to mít vliv na konečnou známku na vysvědčení. U písemných prací je změna, jak u češtiny tak angličtiny budou slohové práce připravované a opravované na dané škole. Známka poté vyjde z písemné práce a ústní zkoušky,“ vysvětlil Kurka.

O letošní maturanty se ředitel nebojí. „Příprava žáků posledních ročníků probíhá také distančně, studenti mohou s učiteli jednotlivě konzultovat přes EduPage, což je náš informační systém. Dokonce loni odmaturovali lépe než rok předtím. Podle zkušeností, které máme, se snažíme žáky připravit co nejlépe. Myslím, že to zvládnou,“ ubezpečil Jiří Kurka.


Také přečtěte

Dvě patra a ostnatý drát. Bělorusko chtělo zavírat demonstranty do tábora

„Vzniká databáze, do níž budeme zaznamenávat ty, kteří byli už dvakrát zatčeni. Cílem je vybudovat …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *