Web zprávy

Zdravotníkům se příští rok zvýší platy o desetinu. Odbory kývly na kompromis

Průměrný měsíční výdělek lékaře v akutní lůžkové péči by měl podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky zveřejněných letos dosáhnout 88 312 korun, zdravotní sestry 47 498 korun. Průměrná mzda v celém Česku činila ve druhém čtvrtletí letošního roku 34 271 korun.

„Není možné rozdílné navýšení pro sestry ve zdravotnictví a v sociálních službách. Proto jsme souhlasili s deseti procenty pro oba sektory,“ uvedla Žitníková. Platy ve státních nemocnicích a sociálních službách podle ní upraví ministerstvo práce (MPSV) v nařízení o odměnách ve veřejném sektoru.

Platy a mzdy ve zdravotnictví vycházejí z úhradové vyhlášky, kterou ministerstvo upraví, jak se budou v roce 2021 rozdělovat peníze vybrané z veřejného zdravotního pojištění. Hotová má být do konce října, podle Žitníkové ji ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) nechal kvůli růstu platů přepracovat. „Vyjednávání o platech vychází z rozpočtu na příští rok, který ještě nebyl schválen,“ zdůvodnila Žitníková, proč jsou jednání o odměnách zdravotníků každý rok problematická.

Nemocnice Na Františku už od června čeká na 42 milionů. Kdo dotaci zaplatí, se pořád neví

Jistotu, že jejich tarifní platy o desetinu vzrostou, mají podle ní jen zaměstnanci příspěvkových organizací ministerstva, na které se vztahuje nařízení MPSV. U ostatních zřizovatelů, jejichž nemocnice jsou akciovými společnostmi, například krajů, obcí nebo i soukromých, musí o navýšení se zřizovateli odbory dál jednat. Rozdíl mezi platem sester ve státních nemocnicích a mzdou v krajích nebo u jiných zřizovatelů je podle Žitníkové až 10 000 korun, o něž berou sestry v menších nemocnicích méně.

Příjmy veřejného zdravotního pojištění by měly příští rok být 380 miliard korun, o 50 miliard více než letos dá stát na platbách pojistného za seniory, děti a další skupiny. Na zdravotní péči má jít asi 367,5 miliardy korun.

Dosavadní návrh počítal s meziročním růstem nákladů na zdravotní péči asi o 13,5 miliardy korun. Návrh předjímá, že bude na pojistném vybráno až o miliardu méně než pojišťovny vydají, zapojit mají rezervy. Započtené nejsou náklady na testování podezřelých na nákazu covidem-19 a úhradu případné vakcíny. Podle odhadů půjde o dalších šest až sedm miliard korun, které budou pojišťovny čerpat z rezerv.

Vláda schválila zdravotníkům odměny za nasazení v jarním období boje s epidemií covidu-19, celkem půjde o 11,5 miliardy korun. Peníze zatím ale na rozdíl od zaměstnanců zdravotnických záchranných služeb nebo zaměstnanců v sociálních zařízeních nedostali. Podle nedávného vyjádření ministra Prymuly je dostanou k říjnové výplatě vyplacené v listopadu.Také přečtěte

Štěstí si za peníze koupíš, ukazuje jasně nová studie

Poslední výzkum na stejné téma ukazoval, že vysoký příjem ovlivňuje spokojenost lidí jen do určité …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *