Web zprávy

Zeman posmrtně vyznamená herce Karla Fialu

Zeman řekl, že hradní kancelář dělá vše pro to, aby se ceremoniál 28. října na Pražském hradě uskutečnil.

Pokud by se tradiční předávání ocenění nekonalo, považoval by to Zeman za urážku státního svátku vzniku republiky i za urážku vyznamenaných. Letos jich podle něj bude asi 40. Potvrdil, že se neuskuteční recepce, která tradičně po ceremoniálu následovala. Hrozilo by podle něj riziko nákazy.

Méně hostů

Jak by měl ceremoniál v době epidemie koronaviru, kvůli které vláda zakázala všechny kulturní či společenské akce, vypadat, nyní podle prezidenta Hrad intenzivně řeší. Řekl, že proti minulosti bude pozván nižší počet hostů. Očekává, že pozvánku dostane vláda či parlament.

Vyznamenat chce mimo jiné herce Fialu za jeho herecké výkony. Zeman řekl, že šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš Fialu navštívil v léčebně pro dlouhodobě nemocné. „Pan Fiala měl velikou radost, když se dozvěděl o tomto vyznamenání,” poznamenal Zeman. Fiala zemřel 3. října ve věku 95 let.

Zemana nyní omezuje ortéza, kterou má po srpnovém úrazu, při kterém si zlomil ruku. Potvrdil, že by ji za dva až tři týdny měl sundat, na ceremonii 28. října by tak zřejmě měl být bez ní.

Také přečtěte

Koronavirus ONLINE: Pozdější očkování pro mladé Čechy. Číslo R roste a PES na 69 bodech

Skóre PES v Česku zůstává na 69 bodů, počet nově nakažených za sobotu činí 4222, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *