Web zprávy

Zeman se sešel v Lánech s šéfem antimonopolního úřadu Rafajem. Rozhodne o jeho odvolání | iROZHLAS

Prezident Miloš Zeman přijal ve středu odpoledne v Lánech šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje, jehož odvolání navrhuje vláda. O schůzce informoval mluvčí na twitteru prezidentům mluvčí Jiří Ovčáček. K Rafajovu odvolání vyzvaly neziskové organizace na jednání protikorupční rady vlády a Ústecký či Liberecký kraj.Praha

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítPrezident Miloš Zeman (vpravo) a šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj (vlevo) | Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) požádali o odvolání šéfa antimonopolního úřadu minulý týden. Koaliční strany se na postupu domluvily koncem července, v případě návrhu vlády přísluší odvolání šéfa antimonopolního úřadu prezidentovi.


Babiš s Hamáčkem jednali v Lánech se Zemanem. Žádali odvolání šéfa antimonopolního úřadu Rafaje


Číst článek

Podle zákona může prezident odvolat předsedu úřadu na návrh vlády, ovšem tehdy, pokud nevykonává funkci po dobu delší než šest měsíců, nebo narušuje závažným způsobem důstojnost své funkce anebo nezávislost a nestrannost úřadu.

Zeman se loni na jaře zastával Rafaje v souvislosti s policejním zásahem na antimonopolním úřadu kvůli údajnému ovlivňování tendru na výběr dálničního mýta. Uvedl, že důvodem k jeho odchodu by měl být až pravomocný rozsudek.

Kdo je Rafaj?

Předsedou úřadu je Rafaj od 9. července 2009, pro druhé funkční období prezident bývalého poslance sociální demokracie jmenoval v červnu 2015. Za necelý rok tak Rafajovi vyprší druhý šestiletý mandát, potřetí už jmenován být nemůže.

Kromě tendru na výběr mýta se o Rafajovi v poslední době mluvilo v souvislosti s dalšími kauzami.

V červnu server Aktuálně.cz upozornil, že Rafaj užívá byty napsané na firmu vlivného zákulisního hráče ČSSD Alexandra Čuby. Záloha 3,5 milionu na byt v Brně byla ale zaplacena z Rafajova konta.

Servery ihned.cz a Aktuálně.cz také napsaly, že se policie zajímá o Rafajovy schůzky s hejtmanem Jiřím Čunkem (KDU-ČSL). Schůzky daly do souvislosti mimo jiné s rozhodováním o soutěži na projekt kontroverzní nové zlínské nemocnice za osm miliard korun.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Ostuda regionu, hodnotí moravskoslezští politici incident poslance Volného

Navíc právě Volný a další moravskoslezský poslanec z Jednotných Marian Bojko odmítají ve Sněmovně nosit …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *