Web zprávy

Zeman vojákům chválil drony, v projevu omylem označil pěchotu za přežitek


„O generálech se někdy říká, že se připravují na minulou válku. Jsem rád, že o českých generálech to neplatí, neboť právě dnes děláme významný krok k tomu, aby se do výzbroje české armády dostaly zbraně 21. století,“ uvedl Zeman.

„A nedochází například, promiňte mi tu ironii, k obnovení infanterie s odůvodněním, že koně jsou krásná zvířata. Což je pravda, ale na jezdectvo bychom asi neměli spoléhat,“ dodal prezident, který měl očividně místo infanterie, tedy pěchoty, na mysli kavalerii.

Pro Zemana šlo o první delší cestu, o které Hrad informoval od operace zlomené ruky ze závěru srpna. Vojákům mimo jiné doporučil, aby další drony do výzbroje jednotky nakoupili v Izraeli.

„A to proto, že se tam osvědčily v bojových podmínkách. Stejně tak jsem se při rozhodování mezi americkými a italskými vrtulníky nechal přesvědčit argumentem, že ty americké se osvědčily v bojových operacích. To je argument nejsilnější,“ řekl Zeman, který právě na svou nedávnou návštěvu Izraele poukázal i dále.

„Asi nebudeme mít prostředky na pořízení takového bojového dronu, jaký mají tam – má rozměry Boeingu 737, vydrží 48 hodin letět ve výšce 20 kilometrů a dokáže odpalovat rakety na vzdálenost 150 kilometrů. Stojí tři miliardy korun, ale kdyby na něj byly prostředky, pane ministře, tak to uvítám,“ obrátil se na přítomného ministra obrany Lubomíra Metnara.

Ten předtím v projevu uvedl, že na nákupy dronů má ministerstvo vyčleněno až 1,5 miliardy korun.

„Moderní armády budou stále více založené na automatizovaných a informačních systémech. Jsem rád, že v tomto směru držíme krok. V letech 2023 až 2027 plánujeme rozšířit současné průzkumné vybavení praporu o taktické víceúčelové drony, které jsou schopny nést výzbroj,“ nastínil ministr. 

Zeman: Stažení z Afghánistánu se nám vymstí

Prezident v projevu také znovu označil stažení vojsk Spojených států a přidružené koalice proti terorismu z Afghánistánu za chybu.

„Stažení pokládám za zbabělost a kapitulaci před teroristickým islámským nepřítelem. Predikoval jsem na nedávném summitu v Londýně, že dojde k tomu, že se z Afghánistánu stane nové teroristické centrum, a naše zbabělost se nám vrátí na naše hlavy,“ prohlásil Zeman.

Nový prapor zaměřený na bezpilotní systémy v Prostějově vznikl k 1. lednu na základech tamní roty, která se do konce roku 2019 této činnosti věnovala jako součást zdejšího 102. průzkumného praporu. Plných operačních schopností by měl dosáhnout v lednu 2025, sloužit v něm mají tři stovky vojáků.

Nově ponese čestné jméno brigádního generála letectva Josefa Dudy velitele průzkumných a stíhacích letek a perutí, účastníka domácího a zahraničního odboje, který se zúčastnil bitev o Francii a o Británii, a po druhé světové válce byl velitelem Vojenského leteckého učiliště v Prostějově.

Spolu s dalšími důstojníky a spolubojovníky byl ovšem po komunistickém puči v roce 1948 nejprve degradován, poté přišel o byt a musel nastoupit do dělnických profesí. Rehabilitace se nedožil, přišla až v roce 1990, kdy byl také in memoriam povýšen.

Mezi úkoly 53. pluku průzkumu a elektronického boje patří podle jeho webových stránek mimo jiné elektronická ochrana vlastních vojsk a rušení protivníka.

Kromě toho mají také vojáci pluku chránit teritorium České republiky prostřednictvím monitorování elektronické situace, zjišťovat příznaky možného ohrožení, vytvářet obraz o situaci ve vzdušném prostoru a vést databáze cílů.

Také přečtěte

V Izraeli masově očkují, nakažených ale přibývá více než v ČR

Během neděle přibylo v Izraeli 5616 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Pozitivních …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *