Web zprávy

Zemřel Jiří Menzel – Novinky.cz

„Včera večer doma v našich náručích tvoje tělo opustilo náš pozemský svět. Bylo nám velkou ctí, že jsme tě mohly doprovodit na tvojí poslední cestě,” uvedla Olga Menzelová na Facebooku.

Menzela v posledních letech sužovaly zdravotní problémy. Na podzim roku 2017 byl hospitalizován kvůli infekci mozku, prodělal operaci a byl i v umělém spánku.

„Děkuju za každý den, který jsem mohla být s tebou. Bylo to výjimečné. Děkuju i za ty těžké poslední tři roky. Stále jsi mi pomáhal. Svou statečností, chutí, neobyčejnou vůlí do života a humorem,” napsala Menzelová.

Menzel patřil k hlavním postavám československé filmové nové vlny. Za snímek Ostře sledované vlaky, natočený podle předlohy spisovatel Bohumila Hrabala, získal v roce 1966 Oscara.

Podle Hrabalových knih natočil i další snímky, kupříkladu snímek Skřivánci na niti, Postřižiny, Slavnosti sněženek nebo Obsluhoval jsem anglického krále. Jeho posledním filmem byli Donšajni z roku 2013.

Zaujal také jako herec. Zahrál si v řadě svých filmů, ale rádi ho využívali i jeho režisérští kolegové, kupříkladu Ján Roháč ve snímku Kdyby tisíc klarinetů, Věra Chytilová ve Hře o Jablko nebo Juraj Herz v Upírovi z Feratu.

Naposledy se na plátně objevil ve snímku Tlumočník z roku 2018.

Také přečtěte

ONLINE: Skóre PES zůstává i v pátek na 73 bodech. Reprodukční číslo se zvýšilo na 0,86 | iROZHLAS

Výběr z médií: zdravotníci odmítají očkování, levný návrh dostavby Invalidovny i práce u policie V tisku se v …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *