Web zprávy

Zemřel Ronald Harwood, oscarový scenárista filmu Pianista

Jihoafrický rodák, který přesídlil v 50. letech do Británie, patřil mezi nejvýznamnější britské poválečné dramatiky.

Jeho nejznámější hru Garderobiér, kde zúročil vlastní zkušenosti garderobiéra v Shakespearovské společnosti, do repertoáru v minulých letech zařadila i některá česká divadla, například Divadlo Bez zábradlí, Městské divadlo v Mladé Boleslavi či Divadlo Bolka Polívky.

Hra se dočkala i filmových adaptací, v roce 1983 vznikl podle Harwoodova scénáře stejnojmenný film režiséra Petera Yatese s Albertem Finneym a Tomem Courtenaym v hlavních rolích. Snímek získal pět nominací na Oscara. Cenu Akademie však Ronald Harwood získal až později, v roce 2002 za scénář podle předlohy, který vytvořil k filmu Pianista režiséra Romana Polanského.

Harwood je také autorem několika knih a dalších úspěšných divadelních her, například komedie Kvartet, jež se později stala předlohou stejnojmenného filmu Dustina Hoffmana. Napsal i scénář k Polanského filmu Oliver Twist z roku 2005 nebo se podílel na scénáři k filmu Austrálie s Nicole Kidmanovou a Hughem Jackmanem v hlavních rolích. V roce 2010 britská panovnice Alžběta II. pasovala Ronalda Harwooda na rytíře.

Také přečtěte

Davidová o oberhofské tečce: Právě takové závody mě posouvají dopředu

Posedmé v aktuální sezoně jste ve Světovém poháru skončila v první desítce. Loni jste na …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *