Web zprávy

ŽIVĚ: Další dva týdny rozhodnou, varuje Babiš. A nevyloučil vypnutí celého Česka

Česku hrozí v krajním případě lockdown, tedy celkové „vypnutí“, jaké známe z jara. Na mimořádné tiskové konferenci to řekl premiér Andrej Babiš (ANO), když apeloval na obyvatele Česka, aby dodržovali nová, tvrdá opatření, která platí ode dneška, a další začnou platit v pondělí. Podle premiéra zhruba sedm procent lidí odmítá úplně nosit roušky. Sledujte  přímý přenos mimořádné tiskové konference premiéra a ministra zdravotnictví Romana Prymuly na Blesk.cz.

„Situace je velmi vážná. Dnes v noci jsme překročili 100 tisíc nakažených a máme výskyt viru, který se šíří komunitně a virus se chová jinak, než na začátku roku,“ uvedl Babiš (ANO) na začátku tiskové konference. 

„Opakovaně jsem vás prosil a důrazně žádám, abyste opatření respektovali. Názor lidí se změnil, především na nošení roušek. Dokonce 7 procent Čechů je nenosí vůbec. Buď budeme všichni opatření dodržovat, nebo budeme přistupovat k omezujícím krokům. Nemůžeme vyloučit ani lockdown,“ dodal.

Koronavirus ONLINE: Do obchodů maximálně ve dvou. A Prymula prosí zdravotníky o pomoc

Babiš opakovaně naléhal a prosil, aby lidé dodržovali opatření, která nařídila vláda. „Přestaňte zlehčovat situaci, potřebujeme solidaritu a potřebujeme se semknout,“ řekl premiér a Čechy požádal, aby o víkendu zůstali doma, a pokud to bude možné, aby příští týden pracovali z domova. 

„Chápu, že toho mají všichni plné zuby. Volají pořadatelé akcí, restauratéři a samozřejmě mladí (…) Je to otravné, ale musíme se semknout,“ konstatoval. 

Prymula prosí o pomoc

„Situace je skutečně velmi vážná. Musíme poděkovat všem sestrám, lékařům, hygienikům, armádě. Odvádějí velice intenzivní práci,“ uvedl Prymula a jedním dechem vyzval odborníky, kteří by mohli přiložit ruku k dílu, aby se nezdráhali a pomohli. „Za jeden den se nakazilo 85 lékařů a téměř 200 sester,“ dodal. Aktuálně se podle Babiše s koronavirem potýká celkem 796 lékařů a 1496 sester.

Podobně jako premiér pak apeloval na Čechy, aby nyní zůstávali doma. „Aby nestáli ve frontě, aby se neslučovali,“ řekl dále s tím, že taktéž nemůže vyloučit lockdown. 

 Také přečtěte

Jeff Bridges: Po chemoterapii se nádor výrazně zmenšil

„Byl jsem na vyšetření, abych zjistil, jestli nový postup léčby zmenšuje můj nádor. A je …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *