Web zprávy

Životy slavných: Hrdina českých zemí Přemysl Otakar I.

Zlatá bula sicilská je dokument, který změnil vnímání českých zemí v tehdejší středověké společnosti evropských zemí. A to vše díky panovníkovi, který neváhal pro svoji zemi udělat to, co bylo potřeba. Ačkoliv to dnes zní až neuvěřitelně. Co musel Přemysl Otakar I. podstoupit? To zjistíte v pořadu internetové televize Mall TV Životy slavných. 

Zlatá bula sicilská byla 26. září 1212 vydána Přemyslu Otakarovi I. v Basileji budoucím říšským císařem Fridrichem II. jako odměna za podporu, kterou mu věnoval v bojích o říšskou královskou korunu. Tento dokument potvrzoval Přemysla Otakara I. jako českého krále a jeho potomky jako právoplatné dědice trůnu. Tomu ale předcházely nepříjemné situace, kterými si musel Přemysl projít.

Jak už to tomu bývalo, Přemyslovci se vždy o korunu rvali hlava nehlava. A ani Přemysl Otakar I. toho nebyl ušetřen. Nakonec se však vlády chopil v roce 1197 a spolu se svým bratrem Vladislavem Jindřichem stabilizovali situaci. Pak ho ale čekal důležitější úkol. Znovu dosáhnout na královský titul, který bude dědičný.

Archeologové našli na Písecku 800 stříbrných mincí: Pocházejí ze 13. století

Přemysl se tedy rozhodl (po vzoru svých předků) pomoct říšskému císaři. V té době o tento titul bojovali dva muži: Filip Švábský a Ota Brunšvický. A že to byly zajímavé souboje, hlavně poté, co se do nich přimotal také papež Inocenc III. Přemysl Otakar I. tak musel operativně měnit strany podle toho, jak mu to nejlépe vyhovovalo. Nakonec však všechno vyřešil panovník Sicilského království Fridrich II., který zvítězil ve volbách říšského císaře nad Otou Brunšvickým. Přemysl Otakar I. ho tehdy neváhal podpořit v cestě k moci, a tak se mu dostalo jeho vysněné odměny – královského titulu i pro své potomky a suverenity Českého království ve Svaté říši římské.

Šílený život thajského krále: Milenky, uniklá videa a 35 let basy za jeho kritikuTaké přečtěte

Gebre Selassie zavelel gólem k obratu, u výhry Brém nad rozjetým Frankfurtem byl i Pavlenka | iROZHLAS

Gól českého obránce Theodora Gebre Selassieho nasměroval fotbalisty Brém i s brankářem Jiřím Pavelkou v …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště