Web zprávy

Zlínští zoologové zachraňují volně žijící sýčky

Sýčci pocházejí z odchovu v Zoo Chomutov. Pro jejich vypuštění byla zvolena lokalita v místě pastvin hřebčína Napajedla-Pěnné na Zlínsku.

Před vypuštěním ptáci strávili tři týdny ve voliéře umístěné přímo na pastvinách.
„Oba sýčky jsme vybavili drobnými vysílačkami. Podobají se malým batůžkům, ptáci je mají na zádech. Můžeme tak pravidelně sledovat jejich pohyb v dané lokalitě. Dostali také ornitologické kroužky,“ řekl hlavní zoolog zlínské zoo Kamil Čihák.

První takový návrat sýčků do volné přírody zlínská zoo uskutečnila v roce 2013. „Proběhla na stejném území jako ta letošní, do volné přírody jsme tehdy vypustili pět jedinců odchovaných v naší zoo. Další následovala o tři roky později, kdy jsme vypustili čtyři ptáky,“ doplnil Kamil Čihák. V místě vypouštění zoo nainstalovala několik hnízdních budek, které jsou chráněné proti vniknutí predátorů, především kun.

Ani ne sto párů

Podle zoologů se na území České republiky vyskytuje méně než sto párů sýčků obecných. Ještě na začátku minulého století byl však naší nejběžnější sovou, populace čítala několik tisíc až desítek tisíc párů. K nejvýraznějšímu poklesu tohoto druhu došlo mezi lety 1985 až 2003, a to až k šedesátiprocentnímu. Tento trend se nezastavil ani v následujících letech.

„Hlavním důvodem jsou především velké změny v kulturní krajině. Sýčkovi vyhovuje pestrá skladba krajiny s pastvinami, kosenými loukami a menšími políčky, která umožňuje lov drobné kořisti. Takových ploch však razantně ubývá,“ vysvětlil Čihák.

Další problém představují predátoři, především kočky a kuny, a nedostatek vhodných míst pro hnízdění.

Také přečtěte

Saúdskoarabská obrana zničila drony jemenských povstalců a zaútočila na hlavní město Saná | iROZHLAS

Saúdskou Arábií vedená koalice, jež bojuje v Jemenu proti šíitům, v neděli uvedla, že zničila …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště