Web zprávy

Zoo počítaly se zákazem až od pondělí, musely ale zavřít prakticky hned


Podle opatření vlády ale musí být zoo podobně jako třeba bazény či posilovny uzavřeny ode dneška, tedy pátku 9. října. Od pondělí se pak zastaví i prakticky všechny kulturní a sportovní akce.

Mylné informování o termínu účinnosti vládního nařízení způsobilo všech zoologickým zahradám velké organizační komplikace. Na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání vlády nejprve padla informace, že zoologické zahrady kvůli šíření koronaviru v zemi uzavřou brány v pondělí, ve skutečnosti tak musí učinit prakticky hned. 

PŘEHLEDNĚ: Střídavá výuka, zavřená kina či zoo. Jaká jsou nová opatření?

Uzavření ode pátku na 17 dní potvrdila na svém webu Zoo Praha, která patří k nejoblíbenějším turistickým cílům v Česku. Zůstane otevřená aspoň virtuálně, například prostřednictvím videí přibližujících dění v zahradě na youtubovém kanálu Krátce ze zoo.

Loni do pražské zoo dorazilo 1,46 milionu lidí a výnos ze vstupného činil 210 milionů korun. Nynější náhlé uzavření je podle ředitele zahrady Miroslava Bobka další velká rána.

„Pětačtyřicet dnů, kdy byla (zoo) zavřená na jaře, a následné omezení provozu vedly ke ztrátě, jejíž výši odhadujeme na přinejmenším 45 milionů korun. Předpokládali jsme, že tahle ohromná ztráta naroste do konce roku ještě o 20 až 30 milionů korun, avšak nynější další vynucené uzavření povede k tomu, že bude bezpochyby ještě vyšší,“ sdělil na webu zoo.

Zahrada podle Bobka tratí kromě vstupného i na výnosech z pronájmů stánků a restaurací, prodeje suvenýrů či parkovného. „Naproti tomu výdaje příliš snižovat nemůžeme. Nadále platíme krmivo, energie i mzdy,“ doplnil.

Požádal proto veřejnost, aby pražskou zoo i další zahrady v Česku podpořila třeba adopcí zvířat nebo nákupem v e-shopech zahrad.

O pomoc své příznivce poprosil i Safari Park ve Dvoře Králové nad Labem. „V tuto chvíli předpokládáme, že zavřeno bude do 25. října, jde však o dobu minimální, která může být prodloužena,“ oznámila zoo na svých stránkách.

„Děkujeme vám za pochopení a za přízeň a budeme se těšit na vaši návštěvu později. Budeme vám rovněž vděční, pokud nás v této komplikované době podpoříte. Můžete si například adoptovat zvíře nebo ho pozvat na oběd. Můžete přispět na konto Wildlife na podporu našich projektů v Africe anebo DMSkou podpořit nosorožce,“ sdělil park.

Uzavření připraví park o miliony korun. Zahrada chystala na závěr října hojně navštěvovanou tradiční akci Týden duchů. Další ztráty zoo zřejmě poplynou z nízké obsazenosti ubytovacích zařízení.

Negativní dopad bude mít uzavření i na záchranářské aktivity zoo v Africe, řekl ve čtvrtek mluvčí Safari Parku Michal Šťastný.

Ředitel liberecké zoo David Nejedlo už ve čtvrtek řekl, že ho náhlé úplné uzavření zahrad překvapilo. „Nečekali jsme to. Čekali jsme třeba, že dojde k zavření pavilonů, ale nezbývá nám než to respektovat,“ uvedl.

Na tržbách podle odhadu ředitele ztratí zahrada řádově statisíce korun. „Kalkulace budeme teprve dělat. Pokud to ale bude 14 dnů, tak bychom to měli nějak zvládnout. Pokud se to bude protahovat, tak to bude složitější,“ dodal.

Uzavření oznámila také Zoologická zahrada Olomouc. „Vydaná nařízení samozřejmě plně ctíme. Návštěvníkům děkujeme za sezonu, která nás posílila do těchto oslabených dnů. Jsem si však vědom současného stavu, který příznivý není a zcela jistě pro nás zůstávají tím nejzásadnějším zdraví a život všech obyvatel, bez ohledu na to, zda jsou našimi návštěvníky, či nikoliv. Všechno ostatní je druhořadé,“ sdělil na webu zoo její ředitel Radomír Habáň.

Pracovníci svatokopecké zoo ještě ve čtvrtek večer informaci o dnešním uzavření zoo pracně ověřovali a v noci se ji snažili co nejvíce rozšířit, aby dnes ráno u brány nestály zástupy zklamaných návštěvníků.

„Olomoucká zoo po čtvrtečním vyjádření vlády žila v domnění, a nejen ona, že se zavírá až od pondělí. Nicméně z vládního usnesení v písemné formě jsme se dozvěděli opak, protože je tam jasně stanoveno, že zoo po celé republice budou zavřené už ode dneška,“ řekla mluvčí zoo na Svatém Kopečku Iveta Gronská.

Informaci z vládního usnesení zoo ve čtvrtek ověřovala s vedením krizového štábu olomoucké radnice, která je jejím zřizovatelem. „Ještě večer jsme telefonicky kontaktovali primátora Miroslava Žbánka, který tuto informaci přes krizový štáb zjišťoval a poté potvrdil,“ uvedla Gronská.

S děním v zahradě i po uzavření bude podle něj zoo lidi průběžně seznamovat na svých stránkách a sociálních sítích.

Také přečtěte

Nebyli jsme nezodpovědní! Neúčast na MS Jurku bolí

„Hodně to bolí, přišel jsem asi o poslední start na MS. Ta šance zahrát si s nejlepšími …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *