Web zprávy

Zproštění v kauze Studénka bylo nezákonné, tvrdí žalobce. Žádá soud, aby zrušil rozsudek | iROZHLAS

Státní zástupce v kauze železničního neštěstí ve Studénce Pavel Šára žádá odvolací senát Krajského soudu v Ostravě, aby rozsudek, kterým prvoinstanční soud loni v listopadu podruhé zprostil viny všech deset obžalovaných, zrušil a případ vrátil Okresnímu soudu v Novém Jičíně. Zproštění ve čtvrtek označil při přednesení svého závěrečného návrhu za nezákonné. Nehodu v srpnu 2008 nepřežilo osm lidí.Ostrava

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítNeštěstí ve Studénce se stalo 8. srpna 2008. Vlak tam narazil do rekonstruovaného mostu, který se zřítil na koleje. | Foto: Jiří Černohorský | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Vlak EuroCity Comenius jedoucí z Krakova do Prahy tehdy narazil do konstrukce silničního mostu, která se zřítila na trať. Soud vyhlásí rozhodnutí 8. října.


Osobní vlak se v Kdyni srazil s technickou soupravou. Při nehodě se zranilo dvacet lidí, včetně pěti dětí


Číst článek

„Rozsudek Okresního soudu v Novém Jičíně je nezákonný. Navrhujeme jeho zrušení a vrácení, aby Okresní soud v Novém Jičíně případ znovu projednal a rozhodl,“ řekl Šára v závěrečné řeči. Dodal, že podle státního zastupitelství je prokázána vina každého obžalovaného. „Pokud se případ znovu vrátí k okresnímu soudu a ten by obžalované uznal vinnými, měli by dostat nepodmíněné tresty. I když s ohledem na délku procesu určitě mírnější, než se původně navrhovalo,“ řekl.

Po jeho závěrečné řeči dostali prostor advokáti obžalovaných. Jako první hovořil advokát Petra Janouškovce Vladimír Ježek. „Mně se nelíbí závěr, že se znalci shodli na tom, že příčinou pádu byla nesprávná manipulace s mostem. Musí se určit konkrétní porušení zákona a konkrétní příčina,“ uvedl. Dodal, že požaduje, aby odvolací soud zamítl odvolání státního zástupce. Stejně svou řeč ukončil i Petr Grobelný, který zastupuje Michala Fonioka.

Postupně se ve čtvrtek ke slovu dostali všichni obhájci i šest z deseti obžalovaných, kteří u soudu byli. Po ukončení závěrečných návrhů soud jednání odročil na 8. října. „Pokračovat se bude vynesením rozhodnutí,“ řekl mluvčí soudu Igor Krajdl.

Státní zástupce nesouhlasí

Případ se ke krajskému soudu dostal, když se loni na podzim odvolal státní zástupce. Novojičínský okresní soud tehdy už podruhé zprostil deset obžalovaných viny. Obžalobě čelí hlavně lidé ze stavebních firem, které se podílely na opravě mostu. Státní zástupce zopakoval, že s osvobozením obžalovaných, převážně lidí ze stavebních firem, nesouhlasí.


‚Je nám z toho smutno.‘ 11 let od neštěstí ve Studénce skončilo dokazování, čeká se na rozsudek


Číst článek

„Okresní soud doplnil dokazování na základě požadavku krajského soudu. Státní zástupce má ale za to, že neobjektivně hodnotil závěry znalců,“ řekl. Podle něj by odvolací senát měl rozhodnutí okresního soudu zrušit a nařídit nové projednání.

Zproštění obžaloby soudce novojičínského okresního soudu Jaromír Pšenica zdůvodnil tím, že se přesně neví, proč most spadl, a neprokázalo se, že skutek spáchali právě obžalovaní. „Stále se točíme kolem toho samého. Nevíme, proč ten most spadl. Když toto nevíme, nemůžeme pak odvíjet odpovědnost obžalovaných,“ řekl už dříve předseda senátu okresního soudu v Novém Jičíně Jaromír Pšenica.

Neštěstí se stalo 8. srpna 2008. Na trať ve Studénce spadl opravovaný silniční most a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuli dva muži a čtyři ženy, dva zranění zemřeli později. Při nehodě bylo zraněno 95 lidí, z toho deset těžce, někteří mají následky.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Radikálně jsem zhubla i bez pomoci lékařů, říká bývalá boubelka

S narozením pátého potomka se rozjel nekonečný kolotoč, kvůli kterému žena nepravidelně jedla. Pokud už …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *