Web zprávy

Zrušte kolonku pohlaví, žádá petice studentů Karlovy univerzity

Po vzoru svých kolegů na amerických a britských univerzitách připojilo zatím pět set studentů svůj podpis pod internetovou petici s odůvodněním, aby se všichni cítili o něco více vítáni. V samotném textu petice pak používají inkluzivní slovník, vyznačující se tím, že se za hvězdičkou (*) píší možné gramatické varianty.

„Prvním z údajů by bylo pole se studentem*studentkou upřednostňovanými zájmeny a rodem oslovení (ženským/mužským/neutrálním). Druhým polem by potom bylo ‚zobrazované jméno‘, jež by se mohlo lišit od legálního,“ stojí v petici. Ta upozorňuje, že na fakultách je mnoho studentů, kteří používají jiné jméno, než jaké mají oficiálně zapsané.

Vyučující by v systému viděl obě jména. „Navrhované úpravy by přispěly k tomu, aby vyučující oslovovali*y studenty*studentky tak, jak studenti*studentky preferují. Studenti*studentky by se tak mohli*y vyhnout mnoha nepříjemným situacím, kdy musí opravovat své vyučující. Tyto situace bývají o to méně příjemné, že v případě vyučujících se jedná o pozice studentovi*studentkám nadřazené,“ vysvětluje petice.

Kolonku pohlaví ve studentském profilu považují petenti za zbytečnou. „Pokud by toto pole mělo zůstat součástí profilu z důvodů identifikace, myslíme si, že by mělo být i nadále pouze neveřejné. Riziko ve zveřejnění spatřujeme například v jednoznačném rozpoznání studentů*studentek, u kterých se jejich upřednostňované oslovování neshoduje s pohlavím uvedeným na občanském průkazu,“ stojí v textu.

Oficiální žádost zatím nedorazila

Univerzita Karlova o iniciativě a petici kolujících po sociálních sítích ví, případné debatě se nebrání. „Vedení UK oficiálně žádnou žádost od studentů neobdrželo, ale je případně připraveno vzít náměty obsažené v petici k diskusi. Pokud budou relevantní a ku prospěchu věci, bude se jimi seriózně zabývat,“ sdělil Právu mluvčí univerzity Václav Hájek.

Možnost volby pohlaví i upřednostňovaných zájmen se v anglosaském světě prosazuje stále více. Začátkem roku například Newyorská univerzita umožnila studentům informovat vyučující, jak je oslovovat a jaká zájmena mají používat, podobně jako čtyřicítka dalších.

Australská Western Sydney University zase studentům doporučila používat inkluzivní slovník, vyhnout se slovům jako manžel či manželka a používat místo toho výraz partner.

BBC například v roce 2015 informovala, že z 10 tisíc studentů Fakulty umění a věd na Harvardské univerzitě možnosti uložit v systému preferovaná zájmena využila asi polovina, z toho jen 50 lidí si zvolilo jiné zájmeno než „on“ a „ona“.

Také přečtěte

Nenapodobujte fotky influencerů, žádají na Novém Zélandu turisty

Ve videu příslušník jednotky SOS, jež se stará o to, aby lidé necestovali pod vlivem …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *