Web zprávy

Zuzana Čaputová: Prezidentka o odkladu metálů i soucit s Českem

Slovenská prezidentka nechápe Česko jako odstrašující případ v tom, jak by se mohla vyvinout pandemie covidu-19 na Slovensku. V rozhovoru na stanici CNN Prima News řekla, že ji v souvislosti s Českem spíš napadá soucit a empatie k lidem, kterých se to týká. Slováci však podle ní situaci v Česku sledují a některá opatření i s ohledem na vývoj za hranicemi přijali o něco dříve než Praha.

Prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová řekla, že den, kdy v Česku slavíme výročí od vzniku Československa, vnímá i ona jako významný den. Zmínila, že i na Slovensku se polemizuje o tom, že by se 28. říjen stal státním svátkem.

Čaputová popřála Zemanovi k státnímu svátku. A zmínila solidaritu s Čechy v koronakrizi

„Já si myslím, že je to dobrá a velmi zralá úvaha,“ řekla Čaputová v rozhovoru s tím, že o tom uvažují tamní politici. „Předpokládám, že se to znovu dostane na stůl, když se situace trochu uklidní po pandemii,“ dodala a uvedla, že bude sama tuto myšlenku podporovat.

Na Slovensku je však zatím 28. říjen klasickým pracovním dnem. Koná se však pravidelně kladení věnců k památníku Československého státu v Bratislavě a k soše Milana Rastislava Štefánika.

V den českého státního svátku vystoupil prezident Miloš Zeman s projeve a po něm poskytla rozhovor i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. (28. 10. 2020)V den českého státního svátku vystoupil prezident Miloš Zeman s projeve a po něm poskytla rozhovor i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. (28. 10. 2020) | CNN Prima News

Vyznamenání možná odložíme, zmínila Čaputová

Státní vyznamenání se na Slovensku udělují na začátku roku, kdy slaví vznik republiky. Čaputová uznala, že možná bude čelit podobnému dilematu jako český prezident Miloš Zeman. Právě kvůli koronavirovým nařízením a kvůli obavám z šíření koronaviru musel Pražský hrad ceremoniál odložit. Nejprve se tomu ale snažil vyhnout a ceremoniál na Pražském hradě uskutečnit v omezeném počtu a s dodržením základních pravidel jako jsou roušky a rozestupy. I od této varianty Zemana nakonec odradil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Koronavirus ONLINE: Zákaz vycházení startuje, 6624 hospitalizovaných v ČR a Klaus přestřelil

Čaputová vyznamenání udělovala zatím jen jednou a jak řekla, byl to nádherný ceremoniál. „Ta událost si zaslouží svoji krásu i v tom ceremoniálním významu slova a zároveň v této době, když máme jisté limity ať už mobility nebo shromažďování lidí, tak si myslím, že ochrana životů a zdraví je jednoznačně přednější a možná budu sama čelit tomu, že budeme tu oslavu odkládat na příznivější období,“ řekla prezidentka.

Rozsudek v kauze Kuciak respektuje, ale čeká na finále

Čaputová se v rozhovoru rozpovídala i o současné politické situaci na Slovensku. V zemi se stále řeší kauza vraždy novináře Jana Kuciaka. Zmínila, že rozhodnutí soudu bylo překvapivé, ale respektuje ho a není finální. Kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera i jeho známou Alenu Zsuzsovou v září soud nepravomocně zprostil obžaloby v případu předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka.

Polemika je podle ní o tom, zda jsou nepřímé důkazy dostatečné. „Neobjevily se žádné podezření, že by to bylo korupčné nebo koupcí motivované rozhodnutí,“ podotkla Čaputová stím, že jde o právní názor soudu. Prezidentka také řekla, že doufá, že lidé neztratili důvěru ve spravedlnost. Také přečtěte

Čech v Německu podle policie házel větve na silnici, hrozí mu až 15 let

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA Prokuratura tvrdí, že devětačtyřicetiletý obžalovaný od roku 2014 do …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *