Web zprávy

Zvrat v kauze Kuciak: Soud uznal vinným jen jednoho obžalovaného. Kočner i Zsuzsová jsou nevinní

-bam-, ČTK3. září 2020 • 11:05

foto: ČTK – Václav Šálek

Soud na Slovensku dnes uznal vinným jen jednoho z trojice zbylých obžalovaných v případu předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka, při které byla zastřelena i jeho partnerka Martina Kušnírová. Odsouzeným je žalovaný pomocník vraha Tomáš Szabó. Soud naopak zprostil obžaloby podnikatele Mariana Kočnera, jenž si podle žalobce Kuciakovu vraždu objednal, a také Alenu Zsuzsovou, která byla podle obžaloby zprostředkovatelkou vraždy. Vůči tomuto verdiktu v nejsledovanějším soudním procesu v novodobých dějinách země, který si z obžalovaných vyslechl jen Kočner, se lze odvolat. Kočner dostal pouze peněžitý trest za nedovolené ozbrojování.

Další dva z celkového počtu pěti původně obviněných v kauze, včetně Kuciakova vraha, již dříve přiznali vinu a byli souzeni samostatně.

Vražda Kuciaka a jeho snoubenky vyústila na Slovensku v roce 2018 v rozsáhlé protivládní demonstrace a v politickou krizi, v zájmu jejíhož řešení odstoupil z funkce premiéra Robert Fico. Jeho strana po porážce v letošních volbách skončila v opozici.

Slovenský soud potrestal vraha novináře Kuciaka vězením na 23 let

ČTK
6. dubna 2020 • 15:56

Prokurátor tvrdil, že Zsuzsová za finanční odměnu převzala od Kočnera objednávku na vraždu a oslovila Zoltána Andruskóa, který po zadržení s policií spolupracoval a loni přistoupil na trest vězení v trvání 15 let.

Andruskó u soudu tvrdil, že na Kočnerův pokyn zprostředkoval Kuciakovu vraždu mezi Zsuzsovou a dalším obžalovaným Tomášem Szabóem. Ten podle obžaloby spolupracoval se svým bratrancem a bývalým vojákem Miroslavem Marčekem, jenž v úvodu procesu letos v lednu před soudem prohlásil, že zastřelil novináře i jeho přítelkyni v jejich domě a že dříve zastřelil také podnikatele Petera Molnára. Za to byl Marček letos v dubnu zatím nepravomocně odsouzen k 23 letům vězení. Loupežná vražda Molnára z roku 2016, na které se podle obžaloby podílel také Szabó, je součástí obžaloby v Kuciakově případu. Soud uznal Szabóa vinným i za účast na této vraždě a vyměřil mu trest 25 let vězení.

Kočner byl souzen také za nedovolené držení nábojů, které policie zajistila při domovní prohlídce v domě jeho bývalé manželky. Kočner se k tomuto deliktu během procesu přiznal a soud mu za to vyměřil peněžitý trest 5000 eur (131.500 korun).

Letos v únoru byl Kočner spolu s exministrem hospodářství a někdejším ředitelem televize Markíza Pavolem Ruskem v jiném případu zatím nepravomocně odsouzen k dlouholetému trestu za padělání směnek.

Naše děti byly zavražděné, protože chtěly dobro pro Slovensko, říká matka snoubenky…

Adéla Knapová
11. srpna 2020 • 14:02

Rozsudek nad Kuciakovými vrahy nepadne. Soudkyně nečekaně termín o měsíc posunula,…

Adéla Knapová
5. srpna 2020 • 10:21Také přečtěte

Debut v lize a zrovna na Baníku, vážil si Vitík. Motivovali ho Hložek s Karabcem

Hložek, Karabec a naposledy Vitík. Sparta postupně vytahuje ze své akademie mimořádně nadané teenagery. „Oba …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *